لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

اوباما مشروط کردن توافق با ایران به شناسایی اسرائیل را نادرست دانست


اوباما مشروط کردن توافق با ایران به شناسایی اسرائیل را نادرست دانست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به خواسته اخیر نخست وزیر اسرائیل مبنی بر این که هرگونه توافقی با ایران باید مشروط به شناسایی اسرائیل از سوی تهران باشد، را رد کرد و آن را نادرست دانست.

باراک اوباما در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا، ان.پی.آر، گفت این خواسته که ما توافق با ایران برای اثبات آن که به دنبال سلاح هسته‌ای نمی‌رود را مشروط کنیم به شناسایی اسرائیل، مثل آن است که بگوییم تا زمانی که ماهیت حکومت ایران کاملا تغییر نکند، هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود «این اساساً قضاوتی نادرست است.»

شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ از جمله ایالات متحده، روز پنجشنبه ۱۳ فروردین ماه، با ایران به تفاهمی دست یافتند که مبنای توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور است و باید تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) ثبت شود و به امضا برسد.

این تفاهم که در شهر لوزان سوئیس طی بیانیه‌ای به اطلاع عموم رسید، با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد و برخی نیز، مانند مقام‌های ارشد اسرائیل، از آن انتقاد کردند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز جمعه خواسته بود تا «تعهد روشن و بدون ابهام» ایران برای برسمیت شناختن اسرائیل در توافق جامع گنجانده شود.

به گزارش وبسایت ان.‌پی.‌آر، باراک اوباما در این گفتگو همچنین گفته است که هدف دولت او از رسیدن به توافق با ایران «دقیقا به این دلیل است که نمی‌توانیم در مورد تغییر ماهیت حکومت ایران، اطمینان خاطر داشته باشیم؛ و دقیقا به همین دلیل است که ما نمی‌خواهیم (آنها) به بمب اتمی دسترسی پیدا کنند.»

با این حال رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که واشنگتن نهایت تلاش خود برای تضمین امنیت اسرائیل را بکار خواهد بست، تاکید کرد که اگر اسرائیل مورد تهدید قرار بگیرد، ایالات متحده در کنار آن خواهد بود.

کاخ سفید همواره از ایران خواسته است تا دست از تهدید اسرائیل بر دارد و در منطقه نقشی سازنده ایفا کند، و در طول ماه‌های گذشته بارها تاکید داشته که گفتگوهای هسته‌ای با تهران، ارتباطی با مسائل دیگر، از جمله تحولات منطقه‌ای، ندارد.

رویکرد دولت اوباما در برابر پرونده هسته‌ای ایران و گفتگوهای اخیر واشنگتن با تهران با هدف دستیابی به یک توافق جامع، با انتقادهای گسترده بنیامین نتانیاهو روبرو بوده است، بطوری که بر روابط آمریکا و اسرائیل تاثیرات منفی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG