لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

دفتر نتانیاهو: تفاهمنامه هسته‌ای ایران و ۱+۵ ابهام دارد


دفتر نخست وزيری اسرائيل در گزارشی تحليلی به نقد جزئيات مندرج در تفاهمنامه اتمی ايران پرداخته است.

این گزارش ادعا می‌کند که نحوه بازرسی‌هايی که قرار است بر فعاليت‌های اتمی ايران صورت گيرد به اندازه‌ای که مذاکره‌کنندگان ادعا می‌کنند، دقيق و کامل و جامع نخواهد بود، چون توافقنامه با صراحت ايران را ملزم به نشان دادن همه سايت‌های اتمی‌اش در هر جا و هر زمان نمی‌کند.

در این گزارش همچنین آمده که تفاهمنامه، به طور مبهم در مورد تکليف ذخاير موجود اورانيوم غنی شده ايران صحبت می‌کند و نمی‌گويد در صورت تخلف ايران، تحريم های برداشته شده چگونه دوباره اعمال خواهد شد.

يکی ديگر از موارد انتقاد گزارش تحليلی دفتر نخست وزيری اسرائيل اين است که در توافقنامه به موشک‌های باليستيک حامل کلاهک‌های هسته ای ايران و حمايت ایران از تشکل‌های شبه نظامی منطقه اشاره‌ای نشده است.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه با حضور در برنامه های خبری تلویزیون آمریکا، توافق هسته ای اخیر در لوزان را بار دیگر یک «توافق بد» توصیف کرد و گفت با این توافق دست ایران برای رسیدن به سلاح هسته ای باز می ماند. او گفت علاوه بر آن با لغو تحریم ها میلیاردها دلار به ایران سرازیر می شود که صرف فعالیت های سلطه جویانه تهران در منطقه خواهد شد.

دولت آمریکا از تفاهم اتمی با ایران دفاع کرده و می گوید این بهترین گزینه موجود برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی است.

XS
SM
MD
LG