لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

باراک اوباما: سخنان نتانیاهو مطلب جدیدی نداشت


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده پس از سخنرانی بنیامین نتانیاهو در نشست کنگره آمریکا در شهر واشنگتن، گفت در سخنان نخست وزیر اسرائیل هیچ مطلب جدیدی وجود نداشت و او گزینه جایگزین عملی برای گفتگوها بر سر برنامه هسته‌ای ایران ارائه نکرد.

آقای اوباما به خبرنگاران در کاخ سفید گفت او فرصتی برای تماشای سخنرانی نخست وزیر اسرائیل نداشت، اما متن سخنرانی او را نگاه کرد.

باراک اوباما گفت نتانیاهو تقریبا همین سخنرانی را علیه توافق اولیه اتمی با ایران مطرح کرد، توافقی که به گفته رئیس جمهوری آمریکا منجر به توقف برخی از فعالیت های اتمی ایران و عقب راندن برخی از جنبه های برنامه هسته ای شده است.

در همین حال، نانسی پلوسی رئیس اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفت، در جریان سخنرانی نتانیاهو در کنگره، از توهینی که به درک و شعور آمریکایی‌ها شد، نزدیک بود که اشک بریزد.

همزمان با سخنرانی روز سه شنبه نخست وزیر اسرائیل در نشست کنگره آمریکا، گروهی از مخالفان و هواداران سیاست های او تجمعاتی جداگانه برگزار کردند.

تجمع موافقان و مخالفان نتانیاهو در واشنگتن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

بنیامین نتانیاهو صبح روز سه‌شنبه در محل کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده، برغم مخالفت کاخ سفید، سخنرانی کرد و در سراسر آن به انتقاد از مذاکرات اتمی جاری قدرت های جهانی، بویژه ایالات متحده، با ایران پرداخت.

آقای نتانیاهو که با مذاکرات گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با ایران موافق نیست و به هرگونه توافق احتمالی با تهران با دیده تردید نگاه می‌کند، در سخنرانی امروز خود گفت در توافقی که در حال شکل گیری است، هیچکدام از تاسیسات هسته‌ای ایران از بین نخواهد رفت.

وی با اشاره به اظهارات شب گذشته باراک اوباما در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت، ده سال مدت کوتاهی است که به یک چشم برهم زدن تمام خواهد شد، و ایران بعد از آن امکان تولید بمب اتمی خواهد داشت.

نخست وزیر اسرائیل با بیان این که به ما گفته می‌شود بدیل توافق اتمی با ایران، تنها گزینه جنگ است، گفت این درست نیست، بلکه گزینه دیگر، یک «توافق بهتر» است، نه جنگ.

وی در توضیح یک توافق خوب از نظر اسرائیل، گفت پیش از برداشتن محدودها از ایران، باید اول رویکرد تهاجمی تهران در خاورمیانه محدود شود، دوم از حمایت از تروریسم در اطراف جهان دست بردارد و سوم از تهدید به نابودی اسراییل، که تنها ملت و کشور یهود است، دست بردارد.

بنیامین نتانیاهو بار دیگر نظر خود را که توافق با ایران یک «توافق بد» است، تکرار کرد و گفت این سازش و پیمان بد، جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد گرفت و افزود من اعتقاد ندارم رژیم ایران بعد از چنین مصالحه‌ای، بهتر خواهد و درنتیجه سازش با ایران، وضعیت منطقه را بدتر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG