لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

توافق های جدید اسرائیل و ایالات متحده در دیدار نیکی هیلی از اورشلیم


نماینده آمریکا در سازمان ملل در اسرائیل با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.
نماینده آمریکا در سازمان ملل در اسرائیل با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل از دیدمقامات اسرائیلی یکی از گرامی ترین میهمانانی بود که در این هفته از اسرائیل دیدن کرد. اهمیت این سفر به ویژه از آن نظر بود که خانم هیلی پس از شرکت در نشست های نهادهای حقوق بشری سازمان ملل در ژنو به اسرائیل آمده بود. او مورد استقبال گرم رئیس جمهوری اسرائیل و نخست وزیر آن کشور قرار گرفت.

پذیرایی گرم از خانم هیلی به ویژه از آن رو بود که حضور فعال او در نهادهای وابسته به سازمان ملل، موجب دگرگونی چهره اسرائیل در آن ها گردیده است.

نیکی هیلی، به پیروی از سیاست های تعیین شده پرزیدنت ترامپ، از ابتدا گفته بود که نخواهد گذاشت از این پس سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن به صحنه افترا و تحقیر نسبت به اسرائیل مبدل شود. او در مدت کوتاهی که بعنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل خدمت می کند، توانست شماری از تصمیمات سنتی علیه اسرائیل را خنثی کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در دیداری که با خانم هیلی داشت به او گفت: «شما چهره سازمان ملل را عوض کردید، زیرا جلوی افتراها علیه اسرائیل را گرفتی.»

به گفته نتانیاهو، همه اتهامات در سازمان ملل و شورای امنیت علیه اسرائیل برپایه دروغ بنا شده بود و اکنون ایالات متحده این هنجار را می شکند.

نتانیاهو گفت که خانم هیلی با این عمل، در واقع خود سازمان ملل را نجات می دهد و در راستای ارزش های سنتی ایالات متحده که دفاع از حقیقت است عمل می کند – ولی این خود دفاع از ادامه موجودیت سازمان ملل است، «زیرا نهادی که بر پایه دروغ استوار شده باشد، فرو خواهد ریخت.»

پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری اسرائیل نیز با سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در مقر خود در اورشلیم دیدار کرد.

اسرائیل در عین استقبال گرم از خانم هیلی، از دولت پرزیدنت ترامپ درخواست کرد ایالات متحده برای ابطال قطعنامه ای که در دوران پایانی ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما در شورای امنیت به تصویب رسیده بود، اقدام کند.

در این قطعنامه شهرکهای اسرائیلی نشین در کرانه باختری «غیرقانونی» اعلام شده است. دولت پرزیدنت اوباما به این قطعنامه رای ممتنع داد و از وتو کردن آن خودداری ورزید و به این ترتیب تصویب شد.

این انتظار در حالی مطرح می شود که پرزیدنت ترامپ از هنگام آغاز ریاست جمهوری، هرگز سخنی در پشتیبانی از شهرکسازی اسرائیلی به زبان نیاورده است. ولی در عین حال قطعنامه ای را که در دوران پرزیدبت اوباما به تصویب شورای امنیت رسید، ظالمانه می داند.

مقامات اسرائیلی می گویند که ایالات متحده این درخواست اسرائیل را پذیرفته و در راه ابطال قطعنامه اقدامات لازم را به عمل خواهد آورد.

خانم هیلی در دیدار با نخست وزیر اسرائیل و در پاسخ به گفته های او از جمله اظهار داشت: «برای مدت طولانی سازمان ملل و نهادهای آن نسبت به اسرائیل قلدری می کردند و من نمی توانم این وضعیت را تحمل کنم"

برخی محافل خبری اسرائیل می گویند که نتانیاهو در این دیدار حتی درخواست کرد ایالات متحده بکوشد سازمان ملل را متقاعد سازد که ضمیمه سازی بلندی های جولان به خاک اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

جولان ناحیه بلندی در غرب سوریه است که در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل درآمد و اکنون دارای یک شهر بزرگ و شماری آبادی های پرجمعیت اسرائیلی در کنار ساکنان آن سرزمین می باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG