لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

نیکی هیلی: شورای حقوق بشر باید علیه ایران برنامه کاری داشته باشد


نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل که برای شرکت در شورای حقوق بشر این سازمان به ژنو سفر کرده است، خواستار اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه کشورهای ناقض حقوق بشر از جمله ایران شد.

خانم هیلی که روز چهارشنبه ۱۶ خرداد در انستیتوی فارغ التحصیلان در ژنو سخنرانی می‌کرد با انتقاد از رویکرد شورای حقوق بشر و ترکیب اعضای آن تاکید کرد که کشورهای ناقض حقوق بشر نباید در این شورا عضویت داشته و از آن به سود خود بهره برداری کنند.

خانم هیلی با بیان اینکه کشورهای ناقض حقوق بشر نظیر ونزوئلا، کره شمالی و ایران از شورای حقوق بشر سوء استفاده کردند گفت که شورای حقوق بشر در انجام وظایف خود ناکام بوده است و به جای برای سیاست بازی تبدیل شده است.

او به طور مشخص به محکومیت هفت باره اسرائیل در این شورا و محکوم نشدن کشورهایی نظیر ونزوئلا اشاره کرد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل تاکید کرد که شورای حقوق بشر باید یک برنامه کاری درباره کره شمالی، سوریه و ایران داشته باشد چرا که این کشورها ناقضان حقوق بشر هستند. به گفته او، این برنامه باید بتواند این شورا را احیا کند و آمریکا تا آن هنگام ساکت نخواهد نشست.

ایران در طول سالها همواره مورد انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

آمار بالای اعدامها، نقض حقوق اقلیت‌های دینی، نقض آزادی‌های مدنی و آزادی بیان و بازداشت روزنامه نگاران و فعالان مدنی و سیاسی از جمله موارد نقض حقوق بشر توسط حکومت جمهوری اسلامی است که بارها از سوی نهادهای بین المللی محکوم شده است.

نسخه کامل سخنرانی نیکی هیلی در دانشگاهی در ژنو

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG