لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

موضع اسرائیلی ها در اختلاف بین قطر و عربستان: با سعودی ها علیه ایران هستیم


آویگدور لیبرمن (راست) و موشه یعلون وزرای دفاع فعلی و قبلی اسرائیل
آویگدور لیبرمن (راست) و موشه یعلون وزرای دفاع فعلی و قبلی اسرائیل

دو وزیر فعلی و قبلی دفاع در کابینه اسرائیل در واکنش به اختلاف قطر و عربستان سعودی، از ریاض حمایت کردند.

«آویگدور لیبرمن» وزیر دفاع اسرائیل در یک نشست خبری روز دوشنبه ۱۵ خرداد در واکنش به قطع رابطه عربستان و متحدانش با قطر گفت این کار آنها برای «مبارزه با تروریسم» بوده است.

به گفته لیبرمن، این رویداد یک فرصت برای اسرائیل است.

همزمان، موشه یعلون، وزیر دفاع سابق اسرائیل در واکنش به اختلاف قطر و عربستان گفت با کشورهای عربی جز قطر در یک کشتی حرکت می‌کنیم.. دشمن شماره یک همه ما ایران است.

آقای یعلون با اشاره به پنجاهمین سالگرد جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷، این موضوع را به وضعیت فعلی خاورمیانه ربط داد و گفت دیگر هیچ ائتلاف عربی علیه اسرائیل دیده نمی شود.

وزیر دفاع سابق اسرائیل افزود: عرب‌هایی در زمان جنگ ۶ روزه علیه ما بودند اما اکنون آنها جز قطر، خودشان را با ما در یک کشتی می‌بینند، همه اینها نتیجه آن است که ما ایران را دشمن شماره یک خود می‌دانیم.

روز یکشنبه ۱۴ خرداد، عربستان سعودی اعلام کرد به دلیل آنچه «تلاش قطر در بی ثبات کردن منطقه» نامید، با این کشور روابط دیپلماتیک را قطع می کند. بعد از این اقدام، مصر، بحرین و امارات متحده عربی نیز به عربستان پیوستند.

در یک هفته گذشته جنگ لفظی بین قطر و عربستان افزایش یافته بود. بعد از سخنرانی و حضور پرزیدنت ترامپ،‌ عربستان از نزدیکی قطر با تهران انتقاد کرد و اعلام کرد قطر تلاش کافی برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی انجام نمی دهد.

رابطه خوب قطر با تهران دیگر دلیل اختلاف عربستان با دوحه است. پیشتر مقام های عربستانی انتقاد کرده بودند که چرا امیر قطر تنها در یک هفته بعد از پیروزی روحانی دوبار با او تماس گرفته است. غیر از تبریک به روحانی، امیر قطر برای عید قربان هم با روحانی تماس گرفته بود.

اخوان المسلمین دیگر مورد اختلاف قطر و این کشورهای عربی است. پیشتر علی صدرزاده کارشناس مسايل بین الملل به صدای آمریکا گفته بود که بین این دو گروه بر سر حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین مصر اختلاف وجود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG