لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

پرزیدنت ترامپ فعلا سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل نمی‌کند


آقای ترامپ در زمان تبلیغات گفته بود سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم منتقل می کند.
آقای ترامپ در زمان تبلیغات گفته بود سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم منتقل می کند.

دونالد ترامپ مانند روسای جمهوری قبلی آمریکا، مصوبه انتقال سفارتخانه ایالات متحده در اسرائیل، از تل آویو به اورشلیم را به تاخیر انداخت. این درحالی است که او در زمان انتخابات وعده انتقال سفارت را داده بود.

در سال ۱۹۹۵ کنگره آمریکا در قانونی تصویب کرد که سفارت آمریکا باید از تل آویو به اورشلیم منتقل شود اما از همان زمان روسای جمهوری آمریکا اجرای این مصوبه را هر شش ماه به تعویق انداختند. آخرین بار پیش از آقای ترامپ، باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا این تعویق را در هفته های آخر ریاست جمهوری خود امضا کرد و روز پنجشنبه اول ماه ژوئن شش ماه از تاریخ آن می گذرد.

تصمیم آقای ترامپ در راستای سیاست دیرپای آمریکا در این زمینه به شمار می رود. پیشتر جرج بوش پسر، رئیس جمهوری سابق و جمهوریخواه آمریکا نیز وعده داده بود که سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل کند اما هرگز این کار را نکرد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت سند به تاخیر افتادن انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم، از سال ۱۹۹۵ به امضای همه رئیس جمهوری های آمریکا رسیده و برای شش ماه معتبر است.

کاخ سفید روز پنجشنبه گفت با آن که آقای ترامپ این تاخیر را امضا کرده اما قصد ندارد وعده انتخاباتی خود را رها کند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت: «هیچکس نباید این اقدام را به معنای عقب نشینی از حمایت قوی رئیس جمهوری از اسرائیل و اتحاد میان آمریکا و اسرائیل برداشت کند.»

در جریان سفر اخیر آقای ترامپ به اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از او خواسته بود تا سند فوق را امضا نکند.

روزنامه هاآرتص به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که آقای نتانیاهو به ترامپ گفت اسرائیل مایل به انتقال سفارتخانه آمریکا به اورشلیم است و گمان نمی کند که این امر وضع امنیتی در کرانه باختری را به خطر اندازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG