لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

آمریکا از بررسی پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای احیای برجام خبر داد


سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده دریافت متن پیش‌نویس ارائه شده توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای نهائی کردن مذاکرات احیای برجام را تأئید کرد.

ند پرایس در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت:«ما پیش‌نویس تفاهم‌نامه را دریافت کرده و در حال بررسی آن برای اجرای کامل برجام هستیم.»

ند پرایس افزود :«این متن در اختیار ایران و دیگر کشورهای درگیر در مذاکرات اتمی نیز گذاشته شده و قرار است دولت بایدن نظرات خود را پس از بررسی، مستقیماً با اتحادیه اروپا بگذارد.»

جوزپ بورل روز سه‌شنبه در مقاله ای در روزنامه فایننشال تایمز تلویحاً گفت که به نظر او مذاکرات برای احیای برجام دیگر به پایان رسیده، زیرا دیگر هیچ یک از طرفین حاضر به عدول از موضع چند ماه گذشته خود نیستند.

بورل افزود:او به همین دلیل، پیش‌نویسی را با جزئیات تهیه کرده که در آن مشخص شده تهران و واشنگتن برای تبعیت مجدد از برجام باید چه کارهایی انجام دهند.

او متن پیشنهادی خود را بهترین توافق ممکن دانسته و تصریح‌ کرد:« در حال حاضر هیچ گزینه فراگیر و کارآمد دیگری برای تفاهم وجود ندارد.»

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیش نویس جدید جوزپ بورل مشابه پیش نویسی است که در اسفند ماه پیش از توقف مذاکرات تهیه شده‌بود اما با اندکی تغییر.

ند پرایس همچنین تصریح‌کرد: «ما سرگرم مطالعه این تغییرات هستیم و به سرعت پاسخ خواهیم داد و امیدواریم که ایران هم از این فرصتی دارد استفاده کند.»

در همین رابطه علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام هم در توییتر نوشت :« در طول هفته گذشته، تبادل نظرهای جدی و سازنده‌ای با طرف‌های مقابل پیرامون مذاکرات وین انجام شده است. هماهنگ‌کننده، ایده‌های خود را برای جمع‌بندی مذاکرات ارائه کرده است. ما نیز ایده‌هایی برای جمع‌بندی مذاکرات، هم از لحاظ شکلی و هم محتوایی، داریم که به اشتراک گذاشته خواهد‌ شد.»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG