لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

تماس تلفنی امانوئل مکرون با ابراهیم رئیسی؛ انتقاد رئیس جمهوری فرانسه از توقف مذاکرات


امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در یک تماس تلفنی با ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران، از توقف مذاکرات هسته‌ای انتقاد کرد.

براساس بیانیه کاخ الیزه که بامداد یکشنبه منتشر شد، آقای مکرون ضمن اشاره به بی‌نتیجه‌بودن مذاکرات غیرمستقیم اخیر ایران و آمریکا، گفت احیای توافق هسته‌ای با ایران هنوز هم ممکن است اما جمهوری اسلامی باید به تعهدات خود در برجام بازگردد.

پیشتر، رسانه‌های دولتی در ایران گزارش داده بودند که مکالمه تلفنی رئیسی و مکرون دو ساعت طول کشید.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، در این تماس رئیس جمهوری ایران اقدامات و مواضع آمریکا و کشورهای اروپایی درباره برجام را «غیرسازنده» دانست و گفت: صدور قطعنامه در آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که موجب ضربه زدن به اعتماد سیاسی است.

آقای رئیسی افزود: جمهوری اسلامی ایران حصول توافق را در گرو حل و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله در قبال استمرار پایبندی معتبر طرف‌ها به توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران می‌داند.

ایران و آمریکا از اوایل کار دولت جو بایدن مذاکراتی برای احیای برجام را شروع کردند و هر چند این مذاکرات در دولت رئیسی نیز دنبال شد، اما بعد از چند دور، متوقف شد. آمریکا می‌گوید ایران خواسته‌های فرا برجامی از جمله خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی را مطرح کرده‌ است. مقامات ایران نیز می‌گویند دولت بایدن باید تضمین اقتصادی بعد از بازگشت به برجام بدهد.

پیش از این، «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید، در گفت‌و‌گویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا هشدار داده بود اگر ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای بازنگردد، واشنگتن به اعمال فشارها بر جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید امانوئل مکرون در این تماس تلفنی با رئیسی، خواستار آزادی چهار فرانسوی زندانی در ایران شد.

XS
SM
MD
LG