لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

اسرائیل: برنامه هسته‌ای ایران قبل از اینکه دیر شود، باید متوقف شود


وزارت خارجه اسرائیل در توئیتی از جامعه جهانی خواست پیش از آنکه «دیر» شود، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را «متوقف» کند.

بامداد دوشنبه ۳ مرداد۷ حساب توئيتری وزارت خارجه اسرائیل با بازنشر اظهارنظر اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، نوشت:‌ ایران هسته‌ای فقط تهدیدی علیه اسرائیل نیست و برای کل منطقه و جهان تهدید است. برنامه هسته‌ای ایران باید قبل از اینکه دیر شود، متوقف شود.


اسرائیل مهمترین دولتی است که با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مخالفت می‌کند. روسای جمهوری آمریکا نیز در یک دهه گذشته تاکید کرده‌اند که اجازه یک ایران دارای تسلیحات هسته‌ای را نخواهند داد.

این واکنش وزارت خارجه اسرائیل تنها چند ساعت بعد از آن است که سایت خبری نورنیوز رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی در ایران ادعا کرد به جزئیات تازه‌ای از «عملیات بازداشت عوامل موساد» دست یافته و مدعی شد عوامل مرتبط با سرویس اطلاعاتی اسرائیل «مواد منفجره شدیدالانفجار» را در «یکی از مراکز حساس کشور در استان اصفهان» کار گذاشته بودند. بر اساس این گزارش، «تنها چند ساعت به اجرای مرحله نهایی عملیات» مانده بود.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل که بر موساد نظارت دارد، از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است. ایران همواره اسرائیل، ایالات متحده، و عربستان را به طرح‌ریزی برای ایجاد بی‌ثباتی متهم می‌کند.

از زمان خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی نیز تعهدات خود در برجام را کاهش داد و به افزایش غنی سازی روی آورد. در یکسال اخیر مذاکرات بین دولت بایدن و دولت رئیسی برای احیای برجام بدون نتیجه، متوقف شده است.

روز جمعه ۳۱ تیرماه نیز رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از پیشرفت سریع برنامه هسته‌ای ایران و محدود بودن میدان دید آژانس درباره این فعالیت‌ها خبر داد. گروسی در مصاحبه‌ای با روزنامه اسپانیایی ال پائیز که روز جمعه انتشار یافت، گفت که میدان دید آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران طی «تقریبا پنج هفته» گذشته «بسیار محدود» بوده است. مدیرکل آژانس در ادامه افزود، با توجه به این که برنامه هسته‌ای ایران «به تاخت پیش می‌رود» اگر هم توافقی حاصل شود، «بازسازی پازل کل این دوره نابینایی اجباری» غیرممکن نیست، اما بسیار دشوار و «مستلزم کار بسیار پیچیده و شاید برخی توافق‌های ویژه است.»

در حالیکه اسرائیل نگران برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است و آن را در جهت تولید سلاح هسته‌ای می‌داند، مقامات جمهوری اسلامی مدعی هستند که برنامه اتمی ایران صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG