لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

وزارت خارجه آمریکا: برای بازپس‌گیری رمادی به عراق کمک می‌کنیم


جف راتکه سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
جف راتکه سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

به دنبال پیشروی‌های گروه موسوم به دولت اسلامی در استان الانبار عراق و سقوط رمادی مرکز آن استان، که در حدود ۱۰۰ کیلموتری غرب بغداد قرار دارد، وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد برای بازپس‌گیری رمادی به دولت عراق کمک می‌کند.

در پی چند روز درگیری سنگین میان ارتش عراق و پیکارجویان داعش، سخنگوی استانداری انبار روز یکشنبه اعلام کرد شهر رمادی به تصرف کامل داعش در آمد. حیدرالعبادی نخست وزیر عراق به نیروهای امنیتی عراقی دستور داده است مواضع خود را ترک نکنند و همزمان به شبه نظامیان شیعه نیز دستور داد وارد این استان سنی‌نشین شوند.

جف راتکه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اذعان به این که تحولات اخیر در رمادی گامی به عقب است، گفت آمریکا اطمینان دارد که نیروهای دولت عراق، با کمک ائتلاف، ظرفیت و عزم لازم برای بدست گرفتن دوباره کنترل رمادی را دارند.

وی افزود «از امروز به بعد، ما به نیروهای امنیتی و دولت عراق از طریق حملات دقیق و مشاوره دادن به نیروهای عراقی کمک می‌کنیم. هواپیماهای ما در آسمان‌های عراق به دنبال داعش هستند و تا بازپس گیری رمادی، در پرواز خواهند بود.»

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت ممکن است امروز داعش رمادی را تخسیر کرده باشد، اما در مجموع کنترل بخش‌های عمده‌ای در آن کشور را از دست داده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر، با بیان این که سقوط رمادی در شرایطی رخ داد که گروه افراطی داعش در همه زمینه‌ها تضعیف شده است، گفت اطمینان دارد نیروهای عراقی شهر رمادی را از پیکارجویان افراطی داعش پس خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از سخنگویان استانداری انبار روز دوشنبه گفت آمار دقیقی از تلفات درگیری‌های چند روز اخیر در رمادی در دست نیست، اما برآورد می‌شود حدود ۵۰۰ نفر، چه نظامی و چه غیرنظامی، در جریان این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

به گزارش علی جوانمردی خبرنگار صدای آمریکا در عراق، برخی منابع محلی می‌گویند شمار افرادی که محل سکونت خود رمادی را ترک کرده‌اند به حدود ۱۲ هزار نفر رسیده است. استانداری انبار پیشتر این رقم را بین ۶ تا ۸ هزار نفر برآورد کرده بود.

در همین حال، ایران نیز روز دوشنبه اعلام کرد در صورت درخواست رسمی عراق، آماده است برای آزادسازی رمادی به بغداد کمک کند.

گروهی از شبه‌نظامیان شیعه موسوم به «حشد الشعبی» یا بسیج مردمی عراق روز دوشنبه وارد یک پایگاه نظامی در نزدیکی شرق شهر رمادی شدند، تا با پیوستن به نیروهای دولتی در عملیات بازپس‌گیری این شهر شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG