لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

ارسال نیروهای کمکی عراق به رمادی برای جلوگیری از سقوط شهر


ارسال نیروهای کمکی عراق به رمادی برای جلوگیری از سقوط شهر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق با اعلام اینکه نیروهای کمکی برای نبرد با داعش به رمادی اعزام شده‌اند، وعده داد که اجازه نمی‌دهد شهر رمادی سقوط کند.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، نخست وزیر عراق روز شنبه ۲۶ اردیبهشت گفت که عراقی‌ها باید زیر یک پرچم و پشت یکدیگر، در صفوف متحد علیه داعش، این دشمن واحد، بجنگند.

آقای عبادی همچنین گفت: «جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا وعده داده که کمک‌های تسلیحاتی آمریکا هر چه سریعتر به دست نیروهای نظامی عراق برسد.»

از سوی دیگر به گفته مقام‌های نظامی عراق، آمریکا مشاوران نظامی خود را از پادگان حبانیه در شرق رمادی خارج کرده و شهرک بغدادی در نزدیکی رمادی نیز به محاصره نیروهای داعش درآمده است.

در حال حاضر اگر چه اماکن دولتی در مرکز رمادی تحت کنترل داعش قرار دارد اما گفته می‌شود که نیروهای دولتی عراق برای جلوگیری از تصرف کامل رمادی به دست داعش دست کم در سه منطقه مشغول نبردهای سنگین هستند.

همزمان، آسوشیتدپرس گزارش داد که سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک روز شنبه به تلویزیون عراق گفت که ائتلاف به رهبری آمریکا از جمعه با حملات هوایی از سربازان عراقی حمایت میکند.

او در مورد نبردهای جاری جزئیاتی ارائه نداد، اما وضعیت را « مثبت» توصیف کرد و گفت داعش «ظرف چند ساعت » از رمادی بیرون رانده خواهد شد.

روز جمعه، پیکار جویان گروه دولت اسلامی با حمله ای هماهنگ شامل سه بمب گذاری انتحاری تقریبا همزمان، در سراسر رمادی به حرکت در آمدند و مجتمع اصلی دولت محلی و دیگر بخش های مهم شهر را تصرف کردند.

مقامات محلی گفتند که ده ها نفر از نیروهای امنیتی و غیر نظامیان، که اکثرا خانواده های سربازان بودند، کشته شدند.

آسوشیتدپرس گزارش داد که جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا روز جمعه با حیدر العبادی نخست وزیر عراق صحبت کرد و بر اساس بیانیه سفارت آمریکا، قول داد تسلیحات سنگین برای ارتش فرستاده شود.

در بیانیه آمده بود که آنها بر «اهمیت و فوریت بسیج رزمندگان قبیله ای که در هماهنگی با نیروهای امنیتی برای مقابله با داعش کار کنند، و متحد ساختن کوشش های تمام جوامع عراقی » تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG