لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۱

مقایسه «نیروی بسیج» ایران با شبه نظامیان شیعه «حشد شعبی» در عراق


داوطلبان حشد شعبی در کنار نیروهای ارتش عراق علیه داعش می جنگند
داوطلبان حشد شعبی در کنار نیروهای ارتش عراق علیه داعش می جنگند

سایت خبری المانیتور در مقاله‌ای به مقایسه بین شبه نظامیان شیعه عراق معروف به حشد الشعبی، که برای نبرد با داعش بوجود آمده اند، و نیروهای بسیج در ایران پرداخته است.

به نوشته این وبسایت خبری، بدنه حشد الشعبی را شیعیانی تشکیل داده‌اند که به «ولایت فقیه» اعتقاد دارند و از دستورات رهبر جمهوری اسلامی ایران، اطاعت می‌کنند مانند بسیجیان در ایران.

المانیتور اضافه کرده است: «حشد الشعبی هم اکنون بخشی از وزارت کشور عراق به حساب می‌آید، مانند سازمان بسیج ایران که سازمان قانونی است. فرماندهان آن کسانی هستند که به نوعی در جنگ ایران و عراق مشارکت داشته‌اند، باز هم مانند فرماندهان ارشد بسیج در ایران. همچنین این نیروها، مانند نیروهای بسیج در ایران از نوعی مصونیت قضایی بهره می‌برند.»

سایت خبری المانیتور، در ادامه گزارش خود به نکته دیگری اشاره کرده و نوشته است: «و اما نیروی حشد الشعبی در عراق، برگ برنده ایران پس از شکست داعش به حساب می‌آید، زیرا همانگونه که نیروی بسیج در استحکام جمهوری اسلامی در ایران کارساز بود، این نیرو در عراق پس از داعش نیز برای ایران نیروی قابل اتکایی خواهد بود.»

در پی اوج‌گیری حملات داعش با پشتیبانی عشایر سنی به شهرهای عراق و عقب‌نشینی و فرار نیروهای ارتش عراق، نیروهای حشد شعبی از میان داوطلبان شیعه برای مقابله با پیشروی داعش تشکیل شد. این مجموعه که با کمک نیروهای سپاه پاسداران ایران تشکیل شد، در عقب راندن نیروهای داعش به کمک نیروهای دولتی عراق شتافت اما حضور آن در برخی نبردها، مانند نبرد تکریت، متوقف شد.

XS
SM
MD
LG