لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۷

کری: آمریکا شاید با ایران درباره عراق تبادل اطلاعات کند


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده
وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد آمریکا برقراری ارتباط با ایران، برای تبادل اطلاعات در باره بحران عراق را بررسی می‌کند، اما درصدد آن نیست که با تهران در برخورد با آن بحران همکاری کند.

جان کری درمصاحبه ای با شبکه خبری «ان بی سی» آمریکا که روز پنجشنبه پخش شد با بیان این که «ما به ارتباط با ایران علاقمند هستیم. ایرانی‌ها می‌دانند ما به چه چیزی فکر می‌کنیم و ما هم از آنچه آنها فکر می‌کنند آگاه هستیم؛ زمینه برای تبادل اطلاعات وجود دارد تا اشتباهی از کسی سر نزند.»

آقای کری به این پرسش که آیا آمریکا قصد دارد در مورد عراق با ایران همکاری تنگاتنگی داشته باشد، پاسخ منفی داد و گفت «چنین گزینه‌ای مطرح نیست.»

در مورد امکان انجام حملات هوایی ایالات متحده در مناطق بحران زده در عراق، وزیر خارجه آمریکا با بیان این که «هیچ گزینه‌ای منتفی نیست» گفت باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در حال بررسی همه گزینه‌ها در مورد نحوه واکنش به شورشی که توسط نیروهای سنی در عراق هدایت می‌شود را بررسی می‌کند.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه، در گفتگویی با بخش فارسی صدای آمریکا همکاری ایالات متحده و ایران در مورد عراق را سیاستی نادرست دانست و گفت «من هیچ تغییری در روابط آمریکا و ایران نمی‌بینم؛ آنها همان کسانی هستند که سال‌ها مرگبارترین سلاح‌های انفجاری را به عراق می‌فرستادند که موجب کشته شدن عده زیادی از آمریکایی‌ها شد.»

درگیری‌ها بین نیروهای دولتی عراق و پیکارجویان مسلح «دولت اسلامی عراق و شام» برای تسلط بر بزرگترین پالایشگاه عراق در بیجی، روز پنجشنبه نیز ادامه یافت و شاهدان عینی از بلند شدن دود از محل پالایشگاه گفته و برخی از خبرگزاری‌ها نیز از برافراشته شدن پرچم سیاه رنگ داعش برفراز ساختمانی در آن مجمتع خبر دادند.

با این حال مقامهای امنیتی عراق گفتهاند دولت هنوز کنترل پالایشگاه را در اختیار دارد. این پالایشگاه بین بغداد و موصل قرار دارد.

حملات گروه افراطی سنی داعش از هفته گذشته در مناطق شمالی عراق آغاز و درپی فرار نیروهای امنیتی، گسترش یافت، تا آنجا که پس از تصرف موصل در روز سه‌شنبه ۲۰ خرداد، تهدید کرد به بغداد پایتخت آن کشور، و نیز شهرهای نجف و کربلا که اماکن زیارتی شیعیان در آنها قرار دارند، حمله خواهد کرد.

نیروهای دولتی عراق در تلاش هستند تا مناطق تحت اشغال شورشیان داعش را بازپس بگیرند و از پیشروی آنها به سمت بغداد، محل استقرار دولت مرکزی، پیشگیری کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد یک فروند جت جنگنده F-18 ارتش ایالات متحده، روز پنجشنبه از عرشه ناو هواپیمابر جرج بوش، که چند روز پیش وارد آب های خلیج فارس شد، برخاست و برای عملیات شناسایی بر فراز آسمان پرواز کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است این حقیقت که ارتش عراق مقاومت نکرده و نمی‌جنگند، نشاندهنده «شکاف سیاسی» در آن کشور است.

بسیاری، نوری المالکی نخست وزیر عراق را به خاطر وضعیت پیش آمده مقصر دانسته و می‌گویند وی در زمینه ایجاد زمینه‌های همکاری و مشارکت همه طرف‌ها در عراق، از جمله سنی‌ها، ناموفق عمل کرده است.
XS
SM
MD
LG