لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

اوباما از اعزام احتمالی ۲۷۵ نظامی به عراق خبر داد


باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده ۲۷۵ نفر از نظامیان آمریکایی را برای کمک به حافظت از کارمندان این کشور و سفارت آمریکا، به عراق می فرستد.

دولت اوباما روز دوشنبه تلاش کرد به آمریکاییان اطمینان دهد که اعزام این نیروها یک تعهد بی انتها به عراق برای اعزام نیرو نیست.

باراک اوباما در نامه ای به قانونگذاران آمریکایی گفت اعزام نیروها با هدف حفاظت از شهروندان و اموال آمریکا در شرایط مورد نیاز است و آنها به تجهیزات رزمی مجهز هستند.

او گفت این نیروها تا زمانی که شرایط امنیتی حضور آنها را لازم کند، در عراق می مانند. آقای اوباما در نامه خود به کنگره گفته است دولت عراق با این اقدام موافقت کرده است.

مسوولان آمریکایی می گویند آمریکا در حال حاضر ۱۷۰ نیرو در عراق دارد و حدود ۱۰۰ نفر دیگر در صورت نیاز در عراق مستقر می شوند. مقامات می گویند سربازان به جابجایی بخشی از کارمندان سفارت آمریکا از بغداد کمک می کنند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است سفارت آمریکا باز خواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا گزینه اعزام پیاده نظام به عراق برای برخورد با بحران ناشی از فعالیت های گروه داعش را رد کرده است. او روز دوشنبه با تیم مشاوران امنیتی خود برای بررسی گزینه های دیگر تشکیل جلسه داد.

گزینه های دیگر آمریکا علیه شبه نظامیان سنی که بخش های وسیعی از شمال عراق را اشغال کرده اند، و وعده حمله به بغداد را داده اند، می تواند شامل حملات هوایی باشد.

آمریکا همچنین در حال بررسی گزینه همکاری با ایران است. اما وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، می گوید طرحی برای همکاری نظامی با ایران در عراق ندارد.
XS
SM
MD
LG