لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

ایالات متحده یک شهروند ایرانی-آمریکایی را به اتهام «توطئه برای صادرات غیرقانونی فناوری» به ایران بازداشت کرد


وزارت دادگستری آمریکا. دفتر واشنکتن. آرشیو
وزارت دادگستری آمریکا. دفتر واشنکتن. آرشیو

وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد یک شهروند ایرانی-آمریکایی به اتهام توطئه برای صادرات غیرقانونی فناوری، کالا و خدمات به ایران، از جمله به دولت ایران، بازداشت شده است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید کامبیز عطارکاشانی، شرکت‌های خدماتی در ماساچوست و دیگر شرکت‌های خدماتی را در مورد این که کالاها قرار بود به چه مقصدی فرستاده شود، فریب داده است.

این گزاش که روز جمعه ۲۴ دی منتشر شده می‌گوید عطارکاشانی ۴۴ ساله یک روز پیشتر در شیکاگو دستگیر و روز جمعه در دادگاه فدرال حاضر شد.

آقای کاشانی متهم است که قوانین صادراتی و فدرال را نقض کرده و قصد فعالیت تجاری با طرف‌هایی را داشته است که تهدیدی برای ایالات متحده محسوب می‌شوند.

جوزف بوناولانتا، افسر ویژه پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی در بوستون گفتکامبیز عطارکاشانی به اتهام «تبانی برای فریب شرکت‌های آمریکایی به منظور ارسال قطعات فوق پیشرفته الکترونیکی به دولت ایران» دستگیر شده است.

به گزارش روزنامه بوستون گلوب، طبق اعلام دادستان‌های پرونده، آقای کاشانی و همدست‌هایش در فاصله فوریه ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۱ از طریق دو شرکت صوری در امارات متحده عربی، فناوری و قطعات آمریکایی را برای صدور به ایران تحویل گرفته ولی به شرکت‌های خدماتی اعلام کرد این کالاها راهی امارات متحده عربی می‌شوند.

مقصد نهایی خدمات و قطعات ارسال شده، بانک مرکزی ایران بود که به دلیل تامین مالی گروه‌‌های تروریستی از جمله حزب‌الله لبنان، نیروی قدس سپاه و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت تحریم‌های ایالات متحده است.

XS
SM
MD
LG