لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

مایک پمپئو: توافق با ایران، آمریکا و متحدانش در منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد


مایک پمپئو وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده - آرشیو
مایک پمپئو وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا، روز پنج‌شنبه ٢٣ دی‌ماه در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز به تهدیدهای اخیر جمهوری اسلامی علیه وی و دیگر مقامات دولت دونالد ترامپ واکنش نشان داد.

مایک پمپئو در ابتدای اظهارات خود گفت، در حالی که شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران روز پنج‌شنبه به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند و جمهوری اسلامی انیمیشنی از کشتن دونالد ترامپ و شخص من منتشر کرد‌ه‌اند، دولت جو بایدن با نمایندگان آنها در وین سرگرم مذاکره است.

او در ادامه از تصمیم دونالد ترامپ برای کشتن قاسم سلیمانی دفاع کرد و گفت وی آن را به ترامپ «سفارش» کرده بود.

وزیر خارجه دولت ترامپ با انتقاد از رویکرد دولت بایدن در قبال ایران، مذاکره‌کنندگان دولت فعلی را متهم کرد که با توافق با ایرانی ها به آنها پول، منابع، قدرت و ابزار می دهند تا شبکه ترور جمهوری اسلامی در جهان تقویت شود.

مایک پمپئو تاکید کرد سیاست فعلی دولت بایدن، نه تنها آمریکا بلکه متحدانش در خاورمیانه از جمله اسرائیل و دولت‌های عرب حاشیه خلیج فارس یعنی عربستان، امارات، بحرین، و کویت را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.

وی در واکنش به سخنان روز چهارشنبه جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، مبنی بر این که خروج از برجام اشتباه بود، گفت او در یک دنیای تخیلی زندگی می‌کند که ارتباطی با واقعیت برجام ندارد. به گفته پمپئو، برجام یک مسیر روشن البته شاید با تاخیر را برای دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای مهیا می‌کرد.

آقای پمپئو ضمن دفاع از تصمیم دولت دونالد ترامپ به خروج از برجام گفت، اگر ترامپ پیروز انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته می‌شد، رهبران ایران مجبور به امضای توافق بهتری می‌شدند که تهران را واقعا از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز می‌داشت.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا اضافه کرد، به دلیل تحریم‌های دولت ترامپ کمتر از ١٠ درصد از ذخایر ارزی جمهوری اسلامی باقی مانده بود و واشنگتن از فروش میلیون‌ها بشکه نفت‌شان جلوگیری می‌کرد.

به گفته وی، حال دولت بایدن این تحریم‌ها را اعمال نمی‌کند و رژیم جمهوری اسلامی ایران با تهدید کمتری در مقایسه با دوره ترامپ مواجه است.

مایک پمپئو با بیان این که دولت ترامپ از مردم ایران حمایت می‌کرد، این ادعا را مطرح کرد که این دولت راه دیگری را برگزیده که منابع لازم را در اختیار «دزدسالاران» و «دین‌سالاران» حاکم بر ایران قرار می‌دهد.

در روزهای اخیر، وبسایت رسمی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، انیمیشنی منتشر کرده که در آن عملیات سوءقصد ایران به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری قبلی ایالات متحده، و تلاش برای ترور او نشان داده می‌شود.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی در همین ارتباط گفت، ما پیشتر شاهد لفاظی و رفتارهای توهین آمیز رهبر جمهوری اسلامی بوده‌ایم.

همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، و اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه، مقامات دولت دونالد ترامپ را تهدید به انتقام و «قصاص» کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید،در واکنش به این تهدیدها و نیز انتشار فهرست ۵۲ آمریکایی تحت تحریم جمهوری اسلامی از سوی وزارت خارجه ایران، با انتشار بیانیه‌ای گفت: «چنانچه ایران به هرکدام از شهروندان‌مان، از جمله ۵۲ نفر ذکرشده در روز گذشته، حمله کند با عواقب شدیدی روبرو خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG