لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

درخواست کهنه‌سربازان آمریکایی و خانواده آنها از پرزیدنت بایدن: پول‌های مسدودشده ایران را آزاد نکنید


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در حال ادای احترام به سربازان کشته شده آمریکایی - آرشیو
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در حال ادای احترام به سربازان کشته شده آمریکایی - آرشیو

کهنه‌سربازان آمریکایی و خانواده آنها از دولت پرزیدنت بایدن درخواست کردند تا زمان پرداخت کامل غرامت به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی، پول‌های مسدود شده ایران را آزاد نکند.

به گزارش شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی، بیش از یک هزار کهنه سرباز آمریکایی و خانواده آنها که در حملات و بمب‌گذاری ها در عراق و دیگر نقاط جهان جان سپرده یا زخمی شده‌اند، در نامه‌‌ای به رئیس جمهوری ایالات متحده درخواست کرده اند با شماری از این خانواده‌ها که عزیزان آنها کشته شده اند، دیدار کند.

در بخشی از این نامه آمده است:‌ «ما با دیدگاه شما موافقیم که ایران هیچ‌گاه نباید اجازه ساخت تسلیحات هسته‌ای را پیدا کند، ولی فکر نمی‌کنیم معافیت یا تعلیق هیچ‌یک از تحریم‌های ایران، که نتیجه‌اش آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران است در حالی که پرونده‌های قضایی علیه ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور کامل به نتیجه نرسیده، باید انجام شود.»

در این نامه آمده است:‌ «به نظر ما، پول‌های مسدود شده اول باید به خانواده‌های آمریکایی قربانیان رژیم و نه به خود رژیم داده شود.»

این نامه می‌گوید حدود ۶۰ میلیارد دلار خواسته قضایی قربانیان تروریسم در دادگاه‌ها و علیه ایران در جریان است و پرونده‌های دیگری هم در راه است.

در آذر ماه ۱۳۹۷ دادگاه فدرال شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، به شکایت سربازان مجروح و خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ عراق در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ رسیدگی کرد.

این سربازان و خانواده‌ها در ادعانامه خود، جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در مصدوم یا کشته شدن عزیزانشان در عراق متهم و تقاضای غرامت کرده اند.

ایالات متحده به شکل غیرمستقیم در حال مذاکره با ایران برای احیای توافق هسته‌ای برجام است.

XS
SM
MD
LG