لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

رویترز: ایران «از طریق عمان» به حوثی های یمن سلاح می دهد


خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از مسئولان آمریکایی، غربی و ایرانی از افزایش ارسال سلاح از ایران به حوثی های یمن در ماه های گذشته خبر داد و نوشت بخشی از این انتقال از طریق عمان صورت گرفته است.

به نوشته رویترز، تسریع انتقال سلاح، که به گفته مسئولان شامل تسلیحات کوچک و موشک می شود، برای آمریکا خبر بدی است. ایالات متحده هفته گذشته با موشک های کروز برخی مواضع شورشیان حوثی مورد حمایت ایران را هدف قرار داد. این اقدام در تلافی حملات نافرجام موشکی حوثی ها علیه یک ناو آمریکایی بود.

بر اساس این گزارش، عمده ارسال اسلحه به یمن در ماه های اخیر از کشور عمان صورت گرفته است. این امر واشنگتن را متعجب کرده است، چرا که آمریکا کشور کوچک عمان در سواحل خلیج فارس را متحد استراتژیک خود در منطقه می داند و به گفته یک مقام ارشد دولتی آمریکا، نگرانی خود در این زمینه را به اطلاع مقامات عمانی رسانده است.

عمان هرگونه قاچاق اسلحه به یمن از مرزهای خود را رد کرده است. مسئولان یمنی و چهره های سیاسی ارشد منطقه ای می گویند عمانی ها نقش فعالی در این موضوع ندارند، بلکه چشم خود را بر قاچاق اسلحه بسته و از مقابله جدی با قاچاقچیان خودداری می کنند.

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان هفته گذشته در گفت وگو با روزنامه سعودی عکاظ گفته بود که «این حقیقت ندارد. هیچ سلاحی از مرزهای ما نگذشته و ما آماده توضیح درباره هرگونه سوءظن هستیم.»

شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، در آغاز جنگ و اتحاد با نیروهای علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن علیه دولت قانونی عبد ربه منصور هادی، تسلیحات زیادی به دست آوردند.

عربستان و دولت در تبعید یمن می گویند شوشرشیان همچنین مقادیر زیادی اسلحه و مهمات از ایران گرفته اند.

تهران حوثی ها را قدرت مشروع یمن می شناسد و حمایت از آنها را انکار نمی کند؛ با این حال ارسال سلاح برای آنها را رد کرده است. برخی مقامات غربی نیز درباره ارسال سلاح در مقیاس بزرگ از جانب ایران به حوثی ها را ابراز تردید کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG