لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

سردبیر واشنگتن پست اتهامات منتسب به رضائیان را «مضحک» دانست


سردبیر واشنگتن پست اتهامات منتسب به رضائیان را «مضحک» دانست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

سردبیر روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گفتگویی اختصاصی با صدای آمریکا، اتهامات منتسب به خبرنگار ایرانی تبار خود که در تهران زندانی است را رد کرده و آنها را «پوچ و بی اساس» دانسته است.

جیسون رضائیان بیش از نه ماه است که در زندان اوین بسر می برد. این خبرنگار ۳۹ ساله، تا زمان بازداشت به همراه همسر خبرنگارش یگانه صالحی در ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۳، حدود یک دهه از ایران خبر و گزارش مخابره می کرد.

مارتین بارون سر دبیر روزنامه واشنگتن پست در گفتگو با ستاره درخشش مدیر بخش فارسی صدای آمریکا، گفت بازداشت جیسون «ناگهانی» بود و رییس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران بعد از بازداشت جیسون از او به عنوان خبرنگار خوبی یاد کرده اند.

بیش از ۳۵سال است که واشنگتن و تهران روابط دیپلماتیک ندارند اما طی دو سال اخیر به صورت فشرده سرگرم مذاکرات اتمی با یکدیگر بوده اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت «متاسفانه جیسون که هم دوست شماست و هم دوست من، به جرائم خیلی جدی متهم است و من امیدوارم که در دادگاه تبرئه بشود. اما باید محاکمه بشود. او یک ایرانی است.»

آقای ظریف افزود «جای تاسف است که بعضی مهره های سطح پایین تلاش می کنند از آن سوء استفاده کنند و من نمیخواهم وارد جزئیات بشوم چون پرونده اش در جریان است.»

وزیر خارجه ایران توضیح بیشتری در این مورد نداد، اما ابراز امیدواری کرد بی گناهی جیسون در دادگاه ثابت شود.

علی رضائیان، برادر جیسون پیشتر به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود هنوز هم برای او روشن نیست چرا مقامات ایرانی برای متهم کردن برادرش به این زمان طولانی نیاز داشتند.

به گفته او «معمولا اینقدر طولانی نمی شود و در مورد این پرونده، تاخیرهایی صورت گرفت. مقامات ایران این مطلب را نگفتند. اما حالا با گذشت نه ماه می گویند ۹ سال پیش، جیسون چند نفری را به چند نفر دیگر معرفی کرده است.»

سردبیر واشنگتن پست اتهامات منتسب به جیسون را مضحک دانست و گفت «او روزنامه نگار است و هیچ دسترسی به اسناد طبقه بندی شده و محرمانه نداشته است. همه ارتباطات وی از راه ایمیل بوده است که با احتمال زیاد دولت ایران آنها را به طور منظم مانیتور می کرده است. احتمالا تردد وی را هم زیر نظر داشته اند، ولی وی مدت طولانی در ایران به عنوان خبرنگار کار می کرده است.»

باراک اوباما رئیس جمهوری اسالات متحده هفته گذشته در مراسمی که علی رضائیان برادر جیسون نیز در آن حضور داشت، اعلام کرد واشنگتن تمامی تلاش خود را برای آزادی جیسون و دیگر شهروندان آمریکایی در ایران را به کار خواهد بست.

مقاله هفتگی سردبیری روزنامه واشنگتن پست نیز به جیسون رضائیان اختصاص یافته است.

در این مقاله از آقای اوباما که حاضر نشده آزادی جیسون و دیگر شهروندان آمریکایی محبوس در ایران را به عنوان شرطی برای پیشرفت مذاکرات اتمی بپذیرد، خواسته شده است که جدیتش در آزادی جیسون و دیگر آمریکایی ها را به رهبر جمهوری اسلامی ایران منتقل کند.

XS
SM
MD
LG