لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

چهار اتهام در کیفرخواست جیسون رضائیان


روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه اعلام کرد که ایران جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی ایرانی این روزنامه را به ارتکاب چهار جرم متهم کرده است.

واشنگتن پست به نقل از لیلا احسن، وکیل جیسون رضائیان گزارش داده که خبرنگار این روزنامه در تهران، از جمله به «همکاری با دولت متخاصم» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

جیسون رضائیان ۹ ماه پیش در ایران بازداشت شد.

لیلا احسن گفته که جیسون رضائیان به جمع آوری اطلاعات در مورد «سیاست داخلی و سیاست خارجی» و ارائه آنها «به افراد دارای نیت خصمانه» متهم شده است.

واشنگتن پست می گوید لیلا احسن تنها فرد خارج از دستگاه قضایی ایران است که توانسته متن کیفرخواست علیه جیسون رضائیان را بخواند.

به گفته وکیل جیسون نوشتن نامه توسط جیسون به باراک اوباما در کیفرخواست وی به عنوان مصداق تماس با دولت متخاصم درج شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از ایران خواسته است که فورا آمریکایی های بازداشت شده در ایران از جمله جیسون رضائیان را آزاد کند.

علی رضائیان برادر خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار روزنامه واشنگتن پست در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا تمامی اتهامات فعالیت جاسوسی علیه برادرش جیسون را رد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد دولت آمریکا گزارش ها در این مورد را شنیده است.

وی همچنین گفت این خبر تنها از سوی وکیل آقای رضائیان منتشر شده است و در صورتی که گزارش ها صحت داشته باشد، این اتهام ها بطور کل مضحک است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت جیسون رضائیان باید فوراً آزاد شود تا بتواند به خانواده اش بازگردد و از او نیز رفع اتهام شود.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید نیز روز دوشنبه اعلام کرد تایید رسمی اتهامات خبرنگار واشنگتن پست در تهران را دریافت نکرده، اما اگر گزارش ها صحت داشته باشد، چنین اتهاماتی «پوچ» است.

XS
SM
MD
LG