لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

گزارشگران بدون مرز: جیسون رضائیان قربانی جنگ قدرت در ایران است


سازمان گزارشگران بدون مرز اتهام های وارد شده به جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی ایرانی واشنگتن پست را محکوم کرد.

این سازمان در بیانیه ای آنچه را استفاده ابزاری از وضعیت جیسون رضائیان و قربانی کردن او در جنگ قدرت جناح‌ های حاکم بر جمهوری اسلامی ایران می نامد، محکوم کرد.

این بیانیه همچنین یادآور می شود جیسون رضائیان در تاریخ ۳۰ تیرماه ١٣٩٣، به شکل غیر قانونی و خودسرانه از سوی سپاه پاسداران بازداشت و از آن تاریخ در بند امنیتی زندان اوین نگاهداری می‌شود.

این بیانیه می گوید خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران، همانند دیگر روزنامه‌نگاران زندانی، به مدت طولانی در انفرادی‌ نگاهداری شده و برای اعتراف تحت فشار قرار گرفته است، اعتراف‌ هایی که سپس در دادگاه علیه او مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه اعلام کرد که ایران جیسون رضائیان را به ارتکاب چهار جرم متهم کرده است.

واشنگتن پست به نقل از لیلا احسن، وکیل جیسون رضائیان گزارش داد که خبرنگار این روزنامه در تهران، از جمله به «همکاری با دولت متخاصم» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

گزارشگران بدون مرز: جیسون رضائیان قربانی جنگ قدرت در ایران است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

رضا معینی مسوول بخش ایران گزارشگران بدون مرز نیز در گفتگو با صدای آمریکا بازداشت آقای رضائیان را مصداق درگیری از مبارزه قدرت جناح های مخالف در ایران و مرتبط با مذاکرات اتمی دانست.

رضا معینی گفت: «ما درباره جیسون رضائیان اعلام کرده ایم که وی نه اولین و نه آخرین روزنامه نگاری است که در ایران قربانی نوعی توهم دشمن پنداری در جمهوری اسلامی ایران و درگیر جنگ قدرت در دورن جناح های در این کشور شده است.»

آقای معینی گفت: «انتشار خبرهای مربوط به وی در رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران و گروه های افراطی را ما تصادفی نمی دانیم. ما خواهان آزادی بدون قید و شرط جیسون رضائیان شده ایم. او را بی گناه می دانیم و عملا بهتر است که مسوولین جمهوری اسلامی و آمریکا درباره آزادی وی مذاکره کنند. ماجرا درست کردن از جیسون رضائیان بی شک مرتبط با کسانی است که مخالف توافق یا تفاهمنامه اتمی یا عادی شدن روابط جمهوری اسلامی ایران با جامعه جهانی هستند. اینها می خواهند از این قضیه برای تسویه حساب جناحی استفاده ابزاری کنند.»

علی رضائیان برادر خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار واشنگتن پست در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا تمامی اتهامات فعالیت جاسوسی علیه برادرش جیسون را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG