لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

درخواست برای ربط پرونده آمریکایی‌های زندانی در ایران به مذاکرات اتمی


سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو که خود را برای رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا آماده می کند
سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو که خود را برای رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا آماده می کند

دو سناتور آمریکایی، مارکو روبیو و مارک کرک، از رییس جمهوری ایالات متحده خواستند پرونده خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و دیگر شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را به گفتگوهای هسته‌ای جاری با آن کشور ربط دهد.

این دو سناتور ارشد جمهوریخواه در بیانیه‌ای گفته‌اند که دولت باراک اوباما باید آزادی فوری جیسون رضائیان و دیگر شهروندان آمریکایی را که بطور غیرقانونی در ایران زندانی شده‌اند، پیش از تکمیل یک توافق هسته‌ای با حکومت ایران، مطالبه کند.

مارکو روبیو سناتور ۴۳ ساله از حزب جمهوریخواه است که خود را برای رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا آماده می‌کند. سناتور مارک کرک نیز پیش از این به همراه یک سناتور دیگر طرحی را پیشنهاد داده بود که خواستار بررسی هرگونه توافق با ایران در کنگره می‌شد.

ماه گذشته نیز، ۱۷ سناتور جمهوریخواه در نامه‌ای به جان کری وزیر خارجه آمریکا از وی خواستند موضوع آمریکایی‌های زندانی در ایران و مطالبه بدون قید و شرط آنها را طی مذاکرات اتمی جاری با تهران مطرح کند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان از سال گذشته دور جدیدی از مذاکرات اتمی را آغاز کردند و روز سیزدهم فروردین ماه سال جاری به تفاهمی سیاسی بر سر یک توافق جامع دست یافتند که تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) باید جزئیات آن ثبت و به امضا برسد.

در طول برگزاری این گفتگوها، خواسته‌هایی از طرف گروه‌های مختلف برای پیوند دادن موضوعات مختلفی مانند وضعیت حقوق بشر، مسائل منطقه‌ای و همچنین برخی شهروندان آمریکایی که در ایران زندانی هستند، مطرح شده است. با این حال، طرفین می‌گویند گفتگوهای جاری تنها روی برنامه هسته‌ای ایران متمرکز است.

جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست از حدود نه ماه پیش، امیر میرزایی حکمتی تفنگدار پیشین ارتش آمریکا از حدود سه سال پیش، و سعید عابدینی کشیش مسیحی از بیش از دو سال و نیم پیش در ایران زندانی هستند.

دولت و مقام‌های ارشد آمریکایی بارها خواستار آزادی این شهروندان آمریکایی ایرانی‌تبار شده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا، روز ۲۹ اسفند ماه و در آستانه نوروز ۱۳۹۴، در بیانیه‌ای از ایران خواست آمریکایی‌های زندانی را آزاد و همچنین برای یافتن رابرت لوینسون، مامور پیشین اف.بی.آی که بیش از ۸ سال از ناپدید شدن او در ایران می‌گذرد، همکاری کند.

XS
SM
MD
LG