لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

واکنش مقام وزارت خارجه آمریکا به پیروزی تیم ملی والیبال ایران


واکنش مقام وزارت خارجه آمریکا به پیروزی تیم ملی والیبال ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

تیم ملی والیبال ایران روز سه‌شنبه در دومین مسابقه خود در رقابت‌های قهرمانی جهان که در کراکف لهستان برگزار می‌شود، موفق شد در رقابتی نزدیک، تیم ملی والیبال آمریکا را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست دهد.

این تیم، ماه گذشته با سفر به ایالات متحده، چهار بازی دوستانه با تیم ملی والیبال آمریکا برگزار کرد که تنها در یکی از آنها موفق شد به پیروزی برسد.

سفر اخیر والیبالیست‌های ایرانی به کالیفرنیا، آن هم پس از دو دهه قطع همکاری بین دو فدراسیون، بدون کوشش و حمایت مجدانه وزارت خارجه آمریکا میسر نمی‌شد؛ و یکی از افرادی که شخصاً هماهنگی این سفر را به عهده داشت، گرگ سالیوان، مشاور ارشد ارتباطات استراتژیک در وزارت خارجه آمریکا بود.

بعد از اعلام برد تیم ملی والیبال ایران برابر تیم ملی آمریکا، آقای سالیوان به بخش فارسی صدای آمریکا چنین گفت «ما خوشحالیم که تیم‌ ایران به چنین موقعیتی دست یافته است.»

متن کامل صحبت‌های آقای سالیوان به این شرح است:

ما در وزارت امور خارجه آمریکا از این تبادل افراد میان دو کشور حمایت می‌کنیم. از تبادل در زمینه‌های هنر، فرهنگ، آموزش و پرورش و ورزش پشتیبانی‌ می‌کنیم. ورزش به عنوان راهی برای پیشبرد تفاهم متقابل ایران و ایالات متحده سودمند است. این تیم‌ ملی‌ والیبال ایران است و ما افتخار داریم که بخشی از مناسبت دو طرف باشیم.

فدراسیون والیبال آمریکا از تیم‌ والیبال ایران دعوت کرد، و آن تیم‌ مدت ۱۲ روز اینجا بود. این نخستین بار پس از ۳۵ سال بود که دو تیم با یکدیگر مسابقه می‌دادند. این (دیدارها) برای شناخت یکدیگر و با هم بودن بسیار خوب بود. فرصتی بود برای دو تیم‌ که یکدیگر را بشناسند و با هم تمرین کنند. آنها ۴ مسابقه برگزار کردند، تمرین کردند تا برای مسابقات قهرمانی جهان در لهستان آماده شوند.

به نظر ما این هم به نفع تیم‌ ایران بود و پیروزی‌های خیلی‌ خوبی‌ هم داشته است.

تیم‌ ایران بر ایتالیا که تیم شمارهٔ ۳ والیبال جهان است غلبه کرد. امروز هم بر آمریکا که تیم شمارهٔ ۴ والیبال جهان است پیروز شد. طرفداران والیبال آمریکا قطعاً از این حرف‌های من خوششان نخواهد آمد. اما ما خوشحالیم که تیم‌ ایران به چنین موقعیتی دست یافته است.

بازیکنان ایران بسیار خوب درخشیدند؛ غفور خوب درخشید؛ قائمی در بازی با آمریکا بسیار عالی‌ بود. ببینیم چه می‌شود شاید باز هم با هم رو به رو شویم.

هر دو تیم‌ از فرصت‌ها خوب استفاده کردند. بازی همه بازیکنان درخشان بود. تیم‌‌ها در سطح تازه‌ای از رقابت قرار گرفتند. تیم‌ ایران یکپارچه خوب عمل کرد و تیم‌ آمریکا هم از فرصت خوب استفاده کرد.

ایران، تیم ملی والیبال ایتالیا یعنی شمارهٔ ۳ جهان را برد. بر برزیل تیم‌ شماره ۱ جهان هم پیروز شده بود؛ و حالا هم بر تیم‌ آمریکا که شمارهٔ ۴ جهان است. آنها قادرند هر تیمی را ببرند. نشان دادند می‌توانند هر کاری را بکنند. از نظر بدنی هم آمادگی دارند.

آمریکا می‌داند در برابر چه حریفی قرار دارد. اگر باز هم با تیم‌ ایران روبه رو شویم، آماده خواهیم بود.

XS
SM
MD
LG