لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

سومین اشاره پرزیدنت ترامپ به ایران در یک هفته و ابراز امیدواری برای «بهبود مسائل» با ایران


پرزیدنت دونالد ترامپ در یک کارزار انتخاباتی که با شعار انتخاباتی بازگرداندن عظمت به آمریکا در پنسیلوانیا برگزار شد مجددا ابراز امیدواری کرد که وضعیت آمریکا با ایران خوب تمام شود.

این سومین بار طی یک هفته است که پرزیدنت ترامپ نسبت نسبت به مذاکره با ایران و دستیابی به یک توافق ابراز امیدواری می کند.

‎پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب در سخنرانی خود در یکی از شهرهای ایالت پنسلوانیا بار دیگر به ایران اشاره کرد و گفت: برجام توافق غیرعملی بوده است.

وی گفت: من ايالات متحده را از توافق بسیار بد، پرهزینه و غیر عملی با ایران موسوم به توافق اتمی خارج کردم. امیدوارم که همه امور ما با ایران خوب تمام شود. اما این را به شما بگویم که آنها کشوری بسیار متفاوت تری نسبت به چهار ماه پیش شده اند.

طی این هفته، این سومین باری است که پرزیدنت ترامپ طی سخنرانیهای خود به احتمال دستیابی به توافقی جدید با ایران اشاره می کند.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه شب در سخنرانی خود در شهر تمپا در ایالت فلوریدا توافق اتمی با ایران را یک نمایش وحشت توصیف کرده بود.

وی گفته بود: من ایالات متحده را از توافقی که در چارچوب آن ۱۵۰ میلیارد دلار پرداخت شده بود، خارج کردم. منظورم توافق اتمی با ایران بود. توافقی که یک نمایش وحشت بود. امیدوارم کارها با ایران خوب پیش برود. آنها هم اکنون مشکلات زیادی دارند. احساس می کنم آنها خیلی زود با ما وارد گفتگو خواهند شد. شاید هم نه که اشکالی ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه در نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا بار دیگر به اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و گفته بود او آماده ملاقات با رهبران ایران برای رسیدن به یک توافق «درست و سازنده» است.

وی گفته بود: من به انجام دیدار اعتقاد دارم. و اگر آنها بخواهند حتما با آنها دیدار خواهم کرد. اما به نظرم هنوز آماده نیستند. هم اکنون دوران سختی را می گذرانند. من به توافق پیشین اتمی پایان دادم زیرا توافق مضحکی بود. من آمادگی دیدار با آنها را دارم؛ هر وقتی که بخواهند. این دیدار را از موضع قدرت و یا ضعف انجام نمی دهم بلکه به خاطر اینکه اقدام درستی است. امیدواریم بتوانیم کار خوبی را انجام دهیم و نه اینکه صرفا مانند توافق پیشین کاغذی سیاه کرده باشیم. حتما من این کار را خواهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود: ملاقات بدون پیش شرط. اگر بخواهند دیدار کنند، من آماده ام. هر وقت که بخواهند. این مساله هم برای کشورمان، هم برای آنها و همچنین برای جهان خوب است. اگر بخواهند بدون پیش شرط دیدار کنیم من آماده ام.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است که در چارچوب منافع آمریکا و برای بهبود وضع امنیت در جهان با رهبران کشورهای جهان گفتگو و مذاکره خواهد کرد.

نمونه آن مذاکره با رهبران روسیه و کره شمالی است.

آمریکا و ایران نزدیک به چهار دهه است که روابط دیپلماتیک ندارند.

پرزیدنت ترامپ با در تضاد خواندن برجام با منافع ملی آمریکا از آن خارج شد. او خواستار دستیابی به توافقی است، فراگیر که شامل جلوگیری از اقدامات برهم زننده ایران در منطقه به علاوه مسدود شدن کامل مسیر تهران به دستیابی به تسلیحات اتمی باشد.

با خروج آمریکا از برجام، تحریم های آمریکا از مرداد و آبان ماه مجدد اجرایی خواهند شد. تحریمهای آمریکا که شامل تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و فروش نفت است از آبانماه اجرایی می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG