لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۰

دیدار ترامپ و نخست وزیر ایتالیا؛ مذاکره درباره جمهوری اسلامی با بزرگترین واردکننده اروپایی نفت از ایران


 جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا که چند ماه پیش به این سمت رسید در حاشیه نشست جی ۷ با پرزیدنت ترامپ دیدار داشت.
جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا که چند ماه پیش به این سمت رسید در حاشیه نشست جی ۷ با پرزیدنت ترامپ دیدار داشت.

امروز «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید با پرزیدنت دونالد ترامپ دیدار می کند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ایتالیا متحد مهم آمریکا در ناتو و یکی از کشورهای عضو ائتلاف در افغانستان و عراق است، و کمک مهمی به برقراری ثبات در منطقه مدیترانه می کند.

این اولین سفر رسمی آقای کونته در این سمت به آمریکا است و در حالی انجام می شود که به نوشته برخی رسانه های آمریکایی، «نخست وزیر دست راستی و پوپولیست ایتالیا» به صورت قویترین حامی دولت ترامپ در اروپای غربی درآمده است.

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده که رهبران آمریکا و ایتالیا پس از دیدار کوتاه مدت خصوصی در جلسه ای طولانی تر با شرکت مشاوران شان شرکت خواهند کرد؛ اجلاسی که «به تعمیق روابط دو جانبه و بسط همه جانبه همکاریهای دفاعی دو کشور» اختصاص دارد.

مذاکره درباره ایران

هرچند در اطلاعیه کاخ سفید اشاره ای نشده اما برخی تحلیلگران می گویند احتمالا بخشی از مذاکرات درباره واردات نفت از ایران باشد.

ایتالیا بزرگترین خریدار نفت جمهوری اسلامی ایران در اروپا و اولین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپاست، اما مقدمات برقراری دور اول تحریم های آمریکا علیه ایران که تا هفت روز دیگر آغاز می شود، ادامه مبادلات بانکی و بازرگانی در این سطح را با مشکل بزرگی روبرو کرده است.

پانزده ماه پیش پرزیدنت ترامپ در واشنگتن میزبان «پائولو جنتیلونی» نخست وزیر سابق ایتالیا نیز درباره ایران گفت: ایران در حال اقدامات نامناسبی است. من از قبل گفته ام، این توافق خوب نبود. ما توافق ایران را در حال بررسی داریم تا ببینیم ایران چه تخلفاتی داشته است. در آینده درباره اش صحبت می کنیم.

کمی بعد از این سخنان پرزیدنت ترامپ آمریکا را از برجام خارج کرد و قرار است دو دور تحریم های هسته ای ایران که صادرات نفت و گاز این کشور را هدف می گیرد، از نو باز گردد.

متحد نزدیک واشنگتن در ناتو

واشنگتن و رم به همراه چهار کشور غربی دیگر، از بنیانگذاران پیمان دفاعی ناتوهستند. تا به حال، رهبران آمریکا و ایتالیا دو بار با یکدیگر ملاقات کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر درباره نخست وزیر تازه روی کار آمده ایتالیا گفته بود: با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا دیدار کردم. مرد با کفایتی است و خدمات بسیاری به مردم ایتالیا خواهد کرد. بزودی با او در کاخ سفید ملاقات می کنم.

ده روز پیش از آن نیز، پرزیدنت ترامپ و جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در خلال چهل و چهارمین کنفرانس سران گروه هفت که در شهر کبک در کانادا برگزار شد، دیدار داشتند.

در جریان این نشست، آقای کونته تنها رهبری بود که از پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا برای دعوت مجدد از روسیه برای شرکت در گروه هفت حمایت کرد.

پرزیدنت ترامپ هنگام استقبال از «پائولو جنتیلونی» نخست وزیر سابق ایتالیا در کاخ سفید، در پانزده ماه پیش، به همکاری های دفاعی ایتالیا اشاره کرده بود.

آقای ترامپ در آن دیدار گفته بود: ایتالیا دومین کشوری است که بیشترین تعداد سرباز را به عراق و افغانستان اعزام کرده است. شخصاً از تلاش های ایتالیا برای مقابله با بحران پناهندگان، تثبیت اوضاع در لیبی، و مبارزه با داعش تا نابودی کامل آن شبه نظامیان قدردانی می کنم.

انتصاب جوزپه کونته به نخست وزیری ایتالیا در دو ماه پیش، نتیجه توافق و ائتلاف دو حزب ِ دست راستی «اتحادیه» و «جنبش پنج ستاره» بود.

جوزپه کونته حقوقدان ۵۴ ساله است که تا پیش از این «تجربه کار سیاسی» نداشته، اما بنا به گزارش ها، حمایت این «دو حزب ِ مخالف طبقه حاکم ایتالیا» باعث شده، تا او را به صورت «تنها رهبر کاملاً پوپولیست در اروپای غربی» درآورد.

در همین حال، بحران پناهندگان در ایتالیا که بخشی از مشکل بزرگتر پناهجویان در اروپای غربی است، مقبولیت پیام جوزپه کونته در مورد «ضرورت حفاظت از مرزها و هویت ایتالیائی» را بیش از پیش کرده و به گزارش روزنامه واشنگتن پست نخست وزیر ایتالیا را به صورت یکی از رهبران موثر در اتحادیه اروپا و «متحد طبیعی» دولت ترامپ درآورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG