لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

کوهن: تحریم ها علیه ایران ادامه خواهد یافتدیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا در مقاله ای در روزنامه وال استریت درباره تحریم های ایران، کاهش محدود آنها، و چگونگی افزایش فشار بر دولت ایران به بحث پرداخته است، و می گوید به عنوان مسئول تدوین و اجرای برنامه تحریمها، او یقین دارد فشار بر ایران همچنان افزایش خواهد یافت، و ایران ۶ ماه دیگر، زمانی که دوره معامله فعلی منقضی شود، در مخمصه عمیق تری خواهد بود.

دیوید کوهن با اشاره به این که تحریم های بین المللی موجب شد دولت ایران در ژنو پشت میزمذاکره بنشیند، میزان کاهش تحریم ها را از نظر اقتصادی بی اهمیت می داند، و می گوید بخش بزرگی از کاهش، از دادن اجازه دسترسی ایران به ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار درآمدهای خودش ناشی می شود - که اینک در خارج از ایران بلوکه شده است. افزون بر این، لغو تحریم های آمریکا بر صادرات پتروشیمی و صنعت اتومبیل سازی آن موقتی خواهد بود.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا تخمین زده است که تجارت اضافی می تواند در ۶ ماه آینده حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار درآمد برای ایران فراهم آورد، اما فقط در صورتی که تهران بتواند مشتریانی برای خرید اتومبیل و فراورده های پتروشیمی پیدا کند. ولی او این کاررا دشوار می داند و از جمله به مشکلات دیرینه در بخش اتومبیل و ترجیح وارد کنندگان پتروشیمی به قراردادهای طولانی، که با توجه به دوره ۶ ماه معامله غیر ممکن می نماید، اشاره می کند.

برنامه ای که در ژنو با آن موافقت شد، تحریم ها بر توانایی ایران برای خرید و فروش طلا را به حال تعلیق در می آورد، اما دیوید کوهن یادآور می شود، از آنجا که ممنوعیت های باقیمانده، ایران را از استفاده از ذخایر ارزی یا پول خود برای خرید طلا باز می دارد، ارزش این ماده از توافق محدود است.

رهنمودهای توافقنامه همچنین به ایران اجازه می دهد ۴۰۰ میلیون دلار از پول های خود را برای پرداخت هزینه های شهریه دانشجویان ایرانی که در خارج تحصیل می کنند انتقال دهد.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور مبارزه با تروریسم و فساد مالی، در مقاله خود در وال استریت جورنال می گوید اگرایرانیان به تعهدات خود عمل کنند، طی ۶ ماه آینده ۶ تا ۷ میلیارد دلار، اکثرا از طریق اجازه دسترسی به پول های خودشان دریافت خواهندکرد، و یک دلار از جیب مالیات دهندگان آمریکایی خارج نخواهد شد، که با توجه به وضع اقتصاد ایران ناچیز خواهد بود

دیوید کوهن می گوید اقتصاد ایران در رکود عمیق قرار دارد. نرخ سالیانه تورم اینک حدود ۴۰ درصد است. ریال از سال ۲۰۱۱ حدود ۶۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.
او یاد آورمی شود مجموع کاهش تحریم ها بخش کوچکی از ۸۰ میلیارد دلاری است که ایران به دلیل تحریم های از اوائل سال ۲۰۱۲ از دست داده، و نزدیک ۱۰۰ میلیارد دلار سپرده های ارزی است که دسترسی ایران به آنها به دلیل تحریم های بانکی و مالی آمریکا محدود شده است.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا بر این عقیده است که اقتصاد ایران به دلیل برجا ماندن ساختار تحریم های آمریکا - به ویژه در بخش های نفت، مالی و بانکی – همچنان گرفتار خواهد بود. تحریم های نفتی به تنهایی هر ماه حدود ۵ میلیارد دلار در فروش های ازدست رفته به اقتصاد صدمه می زند، معنای آن این است که طی دوره ۶ ماهه توافقنامه ژنو، ایران حدود ۳۰ میلیارد دلار درآمدهای نفتی را از دست خواهد داد.

افزون بر این، تمام تحریم ها بر نهادهای مالی عمده ایران برجا خواهد ماند، به این معنا که ایران به طور کلی نخواهد توانست به سیستم بانکی بین المللی دسترسی داشته باشد و توانایی آن را برای انتقال یا خروج نقدینگی محدود می سازد. تحریم هایی که سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران را ممنوع می سازد، از جمله کمک به توسعه منابع نفت و گاز طبیعی، و نیز ممنوعیت فراگیر و دیرینه بازرگانی آمریکا با ایران، برجا می ماند.

دیوید کوهن، معاون وزارت خرانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، می گوید آمریکا به اجرای جدی تحریم ها متعهد است، و می افزاید برای مختل ساختن و از کار انداختن کسانی که برنامه های اتمی و موشکی ایران را تسهیل می کنند، آمریکا شرکت های پوششی، گریزندگان از تحریم ها و خلافکاران را شناسایی خواهد کرد و خود آنها را هدف تحریم ها قرارخواهد داد.

کوهن می گوید برای ادامه فشاربر اقتصاد ایران، ایالات متحده به ارائه گزینش مشخصی به بانک های خارجی ادامه خواهد داد: آنها یا می توانند با بانک ها و نهادهای بازرگانی تحریم شده در ایران معامله کنند، یا با آمریکا – هر دو را نمی توانند.

همچنین برای زیر فشارگذاشتن درآمدهای نفتی ایران، ایالات متحده سعی خواهد کرد مسلم سازد ایران قادر نشود یک بشکه اضافی تر از سطح پایین فعلی صادر کند. و برای خنثی کردن علاقه به تجارت پنهانی با ایران، «ما به ارسال پیامی روشن به هر مقام، بازرگان و بانکدار خارجی که گمان می کند ممکن است زمان برای آزمایش (جدی بودن تحریمها) مناسب باشد ادامه خواهیم داد: ما مراقب هستیم، وآماده ایم علیه هرکسی که تحریم های ما را نقض کند، در هر کجا، عمل کنیم.»

معاون وزارت خزانه داری آمریکا می گوید تحریم ها انگیزه ای نیرومندی به ایران داد که این معامله گام اول را قبول کند، و کلید مذاکرات برای راه حلی فراگیر خواهد بود که مسلم سازد ایران نمی تواند به اسلحه اتمی دست پیدا کند.
XS
SM
MD
LG