لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

معافیت عراق از تحریم برای پرداخت بدهی ایران تمدید شد


دولت بایدن روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، معافیت تحریم‌های عراق برای پرداخت بدهی به ایران را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد. این معافیت به دولت عراق اجازه می‌دهد تا بخشی از بدهی خود به ایران را به حسابی در عمان واریز کند.

در حال حاضر حدود ۱۰ میلیارد دلار در حسابی به نام ایران در بانک عراقی موجود است. این پول برای خرید گاز طبیعی و برق از ایران استفاده شده است.

آخرین بار دولت بایدن در اواخر تیر ماه سال جاری به مدت ۱۲۰ روز آن را تمدید کرد. آن زمان نزدیک به ۳ میلیارد دلار توسط بانکهای کارگزار اروپایی مختلف به حسابی به نام ایران در عمان واریز منتقل شد.

اما دولت بایدن شرط کرد که این پول مصرف محدود دارد: خرید اقلام انساندوستانه برای مردم ایران و کالاهایی که شامل تحریم نمی شوند. این بار نیز چنین خواهد بود زیرا اصولاً سیاست آمریکا در این زمینه است.

دولت بایدن گفت کلیهء موارد خرید را نیز زیر نظر خواهد داشت. در واقع بدون تأئید فروشندهء کالا توسط آمریکا معامله ای نمیتوانست صورت بگیرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز ۳شنبه استناد کرد به اینکه این معافیتها از سال ۲۰۱۸ میلادی زمان دولت ترامپ به عراق اعطا شده تا آن کشور بتواند پول گاز طبیعی و برق وارداتی از ایران را بپردازد.

به گفته مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا هدف این است که به تدریج اتکای عراق در زمینه تأمین انرژی قطع شود. اما تا آن زمان در صورتی که بغداد نیاز داشته باشد می‌تواند از ایران آن را تأمین کند و به دادن معافیت به عراق پول به خارج منتقل شود تا جمهوری اسلامی برای دسترسی به آن به دولت عراق فشار نیاورد.

زمان معافیت معمولاً ۱۲۰ روز است. در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دولت آمریکا زمان این معافیت را کاهش می‌داد تا به ایران فشار وارد کند.

دولت ترامپ از این تاکتیک برای فشار بر دولت مصطفی کاظمی، نخست وزیر وقت عراق، نیز استفاده کرد تا او را مجبور کند نفوذ شبه نظامیان پشتیبانی شده توسط ایران را کم کند.

در دوران ریاست جمهوری ترامپ، چندین کشور از جمله عراق و کره جنوبی می‌توانستند نیازهای انرژی خود را از ایران تأمین کنند با این شرط که پول آن به حسابی داخل همان کشور ریخته شود و ایران از آن پول برای خرید نیازهای خود کالا را نیز فقط از همان کشور خریداری کند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG