لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۴

عراق با پرداخت حدود سه میلیارد دلار بدهی خود به ایران «موافقت کرد»


آرشیو.

یک مقام ارشد وزارت امور عراق روز شنبه اعلام کرد بغداد با پرداخت ٢ میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار بدهی گاز و برق به ایران موافقت کرده است.

این دیپلمات عراقی که به شرط ناشناس ماندن هویتش با خبرگزاری رویترز سخن گفته، مدعی شد فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، در دیدار روز پنجشنبه با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در حاشیه کنفرانس ریاض این اجازه را دریافت کرده است.

آنتونی بلینکن و فواد حسین پنج شنبه در ریاض در حاشیه کنفرانس بین المللی مبارزه تروریسم با هم دیدار کردند.

عراق به دلیل دهه‌ها جنگ و تحریم، بخش عمده مایحتاج گاز خود را از ایران وارد می‌کند. با این حال، در نتیجه بدهی‌های سنگین بغداد به تهران، جمهوری اسلامی بارها اقدام به قطع گاز صادراتی به عراق به عنوان واکنشی تلافی‌جویانه کرده است.

در همین ارتباط، احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق، در اظهارنظری کوتاه از حصول پیشرفت «در رابطه با بدهی‌های مالی میان عراق و ایران» در جریان دیدار فواد حسین و آنتونی بلینکن خبر داد. احمد الصحاف از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

همچنین رسانه‌های ایرانی به نقل از یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازگانی ایران و عراق، گزارش داده‌اند بخشی از دارایی‌های مسدودشده ایران در عراق برای تامین هزینه زائران به حج در نظر گرفته شده و بخش دیگری نیز صرف تامین کالاهای اساسی می‌شود.

منبع ناشناس وزارت امور خارجه عراق نیز گفته دارایی‌های آزادشده از طریق بانک بازرگانی عراق و برای تامین هزینه زائران ایرانی و مواد غذایی وارداتی به ایران انتقال داده خواهد شد.

جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های آمریکا توانایی دسترسی به چند میلیارد دلار پول مسدودشده ایران در دیگر کشورها را ندارد.

یکی از شروط ایالات متحده برای اعطای معافیت تحریمی به عراق برای وارد کردن انرژی از ایران این بوده که این کشور به سوی خودکفایی در این زمینه حرکت کند.

XS
SM
MD
LG