لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۵

خبرگزاری فرانسه: آمریکا پیش از گفتگوهای استراتژیک با عراق، معافیت بغداد برای خرید گاز از ایران را تمدید کرد


کارگران وزارت برق عراق در بصره - آرشیو
کارگران وزارت برق عراق در بصره - آرشیو

یک مقام عراقی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفته است که آمریکا معافیت مربوط به تحریم های ایران را برای بیشترین زمان ممکن تمدید کرده است تا بغداد بتواند بدون مجازات شدن از ایران گاز وارد کند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است که مقام عراقی این مطلب را روز چهارشنبه ۱۱ فروردین اعلام کرد. سایت «نفت عراق» نیز روز سه شنبه خبر اعطای معافیت ۱۲۰ روزه آمریکا به عراق برای واردات برق و گاز از ایران را منتشر کرد.

این تمدید در حالی به گفته مقام عراقی به بغداد داده شده است که آمریکا و عراق قرار است چند روز دیگر درباره موضوعات مهم «گفتگوهای استراتژیک» دوجانبه برگزار کنند.

عراق از ایران برق و گاز وارد می کند و یک سوم نیاز بخش انرژی خود را از این طریق تامین می کند. سال ها جنگ در عراق و عدم نگهداری مناسب از تاسیسات باعث شده است که این کشور نتواند به تنهایی نیاز جمعیت ۴۰ میلیون نفری خود در زمینه انرژی را تامین کند.

آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ صنعت انرژی ایران را در اواخر سال ۲۰۱۸ و در حالی که تحریم ها علیه تهران را افزایش می داد، تحت تحریم قرار داد؛ اما بارها عراق را مشمول معافیت های موقت از تحریم های مربوط به ایران کرد. واشنگتن امیدوار بوده است که عراق بتواند طی این معافیت ها و از طریق مشارکت با شرکت های آمریکایی، از واردات انرژی از ایران بی نیاز شود و منابع دیگری را برای رفع نیازهای خود پیدا کند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، دولت ترامپ در ماه ژانویه عراق را برای مدت سه ماه از شمول تحریم‌ها معاف کرده بود. حال یک مقام عراقی که مایل به انتشار نامش نیست می‌گوید که دولت جو بایدن این معافیت از تحریم‌های ایران را برای مدت چهار ماه دیگر در اختیار عراق قرار داده است. این بیشترین مدتی است که آمریکا می تواند معافیت از تحریم‌ها را در یک دوره تمدید کند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه،‌ با نزدیک شدن فصل تابستان - که معمولا فصل ناآرامی های اجتماعی است و این ناآرامی‌ها در نتیجه کمبود الکتریسته در گرمای شدید عراق تشدید می‌شود - بغداد می‌خواهد مشکلات انرژی خود را برطرف کند.

تهران از عراق خواسته است نزدیک به ۶ میلیارد دلار پول گازی را که از ایران وارد کرده است، پرداخت کند.

در حالی که معافیت داده شده از سوی آمریکا به عراق اجازه می دهد که بغداد از همسایه خود بدون آن که با خطر واکنش آمریکا مواجه شود، انرژی وارد کند، اما این معافیت اجازه نمی دهد که ایران، پول صادرات انرژی را به صورت دلار دریافت کند. ایران به دلیل تحریم ها، به شدت به دلار نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG