لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

اختصاصی؛ آمریکا: جمهوری اسلامی از بدهی عراق به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند


متیو میلر
متیو میلر

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگوی اختصاصی با صدای آمریکا درباره «آزاد‌سازی دارایی‌های ایران» تاکید کرد: «ما معتقدیم که خارج کردن پول ایران از عراق مهم است زیرا همانطور که پیش‌تر هم گفته بودیم جمهوری اسلامی از این پول به عنوان اهرم فشاری بر همسایه خود استفاده می‌کند.»

متیو میلر، درباره آزاد‌سازی دارایی‌های ایران از «عمان و قطر» به عنوان کشورهای مرتبط با «آزادسازی دارایی‌ها» نام برد.

او در مورد نقش عمان به عنوان کشور «طرف ثالث» برای بازپرداخت بدهی عراق با در نظر گرفتن معافیت هفته گذشته تایید کرد که عمان تمایل خود را برای دریافت بخشی از وجوه نشان داده است.

در ادامه آقای میلر تاکید کرد: «ما معتقدیم که خارج کردن پول ایران از عراق مهم است زیرا همانطور که پیش‌تر هم گفته بودیم جمهوری اسلامی از این پول به عنوان اهرمی فشاری بر کشور همسایه خود استفاده می‌کند.»

متیو میلر تشریح کرد که این وجوه در یک صندوق یا حسابی در عمان نگهداری می‌شود ـ «البته با همان محدودیت‌های قبلی» ـ و فقط فعالیت‌های «غیر تحریمی» مانند «کمک‌های بشردوستانه» را مجاز می‌داند، در حالی که همه تراکنش‌ها نیاز به «تایید» وزارت خزانه‌داری ایالات متحده دارند.

همزمان در رابطه با موضوع تبادل زندانیان دوتابعیتی، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از «موانعی» که این روند را به تاخیر می‌اندازد، پرسید ولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر «حساسیت موضوع» در مورد بازداشت شدگان، از افشای جزئیات خودداری کرد.

با این‌حال، او اطمینان داد که ایالات متحده با جدیت تلاش می‌کند تا «روند را تسریع کند» و بازداشت‌شدگان را در سریع‌ترین زمان ممکن به خانه بازگرداند.

در این گفت‌وگو همچنین تعطیلی شرکت تجارت الکترونیک دیجی کالا، به دلیل انتشار تصاویر زنان بدون پوشش اجباری، مطرح شد. در واکنش، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به اقدامات جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت که هدف قرار دادن دیجی‌کالا پیام روشنی برای جوانان ایران در مورد کنترل رژیم [جمهوری اسلامی] بر زنان و دختران است.

پیش‌تر نیز صدای آمریکا خبر داده بود که یک روز بعد از اعطای معافیت ایالات متحده برای پرداخت بدهی برق عراق به جمهوری اسلامی، آمریکا ۱۴ بانک عراقی را به دلیل معاملات دلاری با حکومت ایران و نهادهای مالی وابسته به آن تحریم کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید هدف از این تحریم، جلوگیری از پولشویی و انتقال دلار آمریکا به حکومت ایران است.

این روزنامه به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که تحریم‌های جدید از چهارشنبه آغاز شده و به این خاطر اعمال شده که اطلاعات جدیدی به آمریکا رسیده که این بانک‌های عراقی به جمهوری اسلامی برای پولشویی و انتقال دلار کمک کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG