لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

یک روز بعد از معافیت پرداخت بدهی به ایران، آمریکا ۱۴ بانک عراقی را تحریم کرد


این ۱۴ بانک متهم هستند که به جمهوری اسلامی برای پولشویی و انتقال دلار کمک کرده‌اند.
این ۱۴ بانک متهم هستند که به جمهوری اسلامی برای پولشویی و انتقال دلار کمک کرده‌اند.

یک روز بعد از اعطای معافیت ایالات متحده برای پرداخت بدهی برق عراق به جمهوری اسلامی، برخی منابع می‌گوید آمریکا ۱۴ بانک عراقی را به دلیل معاملات دلاری با حکومت ایران و نهادهای مالی وابسته به آن تحریم کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، وزارت خزانه داری ایالات متحده می‌گوید هدف از این تحریم، جلوگیری از پولشویی و انتقال دلار آمریکا به ایران است. این روزنامه به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که تحریم‌های جدید از چهارشنبه آغاز شده و به این خاطر اعمال شده که اطلاعات جدیدی به آمریکا رسیده که این بانک‌های عراقی به جمهوری اسلامی برای پولشویی و انتقال دلار کمک کرده‌اند.

به گفته یک مقام آمریکایی، در ماههای اخیر جمهوری اسلامی فعالیت خود را برای نقل غیرقانونی دلار از عراق به داخل کشور افزایش داده است.

پیش از این روز سه شنبه اعلام شده بود که ایالات متحده به تازگی به عراق مجوز داده تا بدهی ۲.۵ میلیارد یورویی خود به ایران برای واردات گاز و برق را با تامین کالاهای بشردوستانه پرداخت کند.

منتقدان دولت بایدن این اقدام را نرمش در مقابل جمهوری نامیدند و حتی جیم ریش عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت دولت بایدن سیاست جدی در قبال ایران ندارد.

کوین مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه ۲۷ تیرماه به نشریه اسرائیلی جروزالم پست گفت: «مجلس نمایندگان آمریکا با هرگونه توافق دولت با مقامات جمهوری اسلامی بدون نظر و نظارت کنگره، مخالف است.»

دولت بایدن این انتقاد را رد می‌کند. متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت معافیت اخیر آمریکا، بیستمین مورد از این دست مجوزها بود که از زمان توافق برای تسهیل پرداخت بدهی عراق برای خرید برق از ایران به این کشور داده شده است.

XS
SM
MD
LG