لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

دولت ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته ای ایران را ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد


این اولین بار است که دولت ترامپ تعلیق تحریم های هسته ای ایران را تمدید می کند.
این اولین بار است که دولت ترامپ تعلیق تحریم های هسته ای ایران را تمدید می کند.

دولت ترامپ برای اولین بار تعلیق تحریم های هسته ای ایران را که از دولت اوباما صورت گرفته بود، تمدید کرد و به این ترتیب ۱۲۰ روز دیگر این تحریم های هسته ای که در پی توافق هسته ای تعلیق شده اند، معلق خواهند بود. همزمان، دولت آمریکا مجازات های جدیدی برای فعالیت موشکی ایران اجرا می کند.

آسوشیتدپرس چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت گزارش داد که وزارت خارجه ایالات متحده در نامه ای به کنگره آمریکا اطلاع داد تعلیق تحریم های هسته ای ایران در راستای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام، برای ۴ ماه دیگر تمدید می شود.

پیش از این دولت اوباما تعلیق تحریم های هسته ای را در ژانویه تمدید کرده بود و این اولین بار است که دولت ترامپ این تحریم ها را تعلیق می کند.

آقای ترامپ از منتقدان توافق هسته ای با ایران است و آن را «بدترین توافق» نامیده با این حال دولت او بتازگی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده است.

تعلیق این تحریم ها بخشی از توافق هسته ای است که تیرماه دو سال پیش بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک بدست آمد. ایران متعهد شد که فعالیت های هسته ای مخفیانه را متوقف کند و جامعه جهانی هم تحریم ها را بردارد.

فشار بر برنامه موشکی ایران

همزمان با تمدید تعلیق تحریم های هسته ای، دولت آمریکا فشار بر ایران برای توقف برنامه موشکی این کشور را با اضافه کردن نام هایی به لیست تحریم های خود، ادامه داده است.

رویترز گزارش داد که هفت شخص حقیقی و حقوقی ایرانی و چینی به دلیل همکاری در فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم‌ قرار داده است.

در فهرست جدید که رویترز منتشر کرده نام رحیم احمدی و مرتضی فراست پور به عنوان مقام های وزارت دفاع ایران ذکر شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد فراست‌پور کسی است که در فروش و انتقال مواد مواد منفجره و سایر مواد به یک سوریه دست داشته است.

جستجوی اینترنتی نشان می دهد آقای احمدی مدیر گروه صنعتی شهید باکری است که مسئول برنامه سوخت جامد برای موشک‌های بالستیک ایران است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم‌های جدید موشکی ایران نام سه شرکت چینی را به همراه شرکت ایرانی «متین صنعت نیک اندیشان» ذکر کرده است.

هرچند ایران می گوید برنامه موشکی برای دفاع از کشور است، اما ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر می گویند ایران با ارسال موشک ها به تروریست های خاورمیانه، امنیت دیگر کشورها را به خطر می اندازد و بزرگترین دولت حامی تروریست هاست.

قطعنامه سازمان ملل بعد از لغو تحریم ها از ایران خواسته از آزمایش موشک های بالستیک با توان حمل سلاح هسته ای خودداری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG