لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

جلسه «کمیته منتخب اطلاعاتی سنا» درباره تهدیدهای جهانی؛ اشاره به حضور نظامی ایران در منطقه


در این جلسه مدیران اطلاعات ملی آمریکا، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، آژانس امنیت ملی و مدیر موقت اف بی آی حضور داشتند.
در این جلسه مدیران اطلاعات ملی آمریکا، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، آژانس امنیت ملی و مدیر موقت اف بی آی حضور داشتند.

اعضای ارشد اطلاعاتی ایالات متحده در جلسه «کمیته منتخب اطلاعاتی سنا» درباره تهدیدهای جهانی به ایران اشاره کردند.

روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت، جلسه سالانه «کمیته اطلاعاتی سنا» با حضور مقام های ارشد اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده آمریکا درباره تهدیدهای جهانی برگزار شد.

در این جلسه دنیل کوتز مدیر اطلاعات ملی آمریکا، مایک پمپئو مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا(سی آی ای)، دریاسالار مایکل راجرز مدیر آژانس امنیت ملی، اندرو مک‌کِیب مدیر موقت اف‌بی‌آی، همراه با مدیران آژانس‌های اطلاعاتی دفاعی و اطلاعات ژئوپولیتیک ملی آمریکا به ترسیم تصویری جامع از تهدیدهای امنیت ملی آمریکا در نقاط مختلف دنیا پرداختند.

در این جلسه دنیل کوتز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا در بررسی تهدیدهای جهانی به مساله ایران نیز اشاره کرد و گفت که با توافق هسته‌ای منعقد شده میان ایران و قدرت‌های جهانی (برجام) زمان توانایی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای از چند ماه به حداقل یک سال افزایش پیدا کرده است.

آقای کوتز گفت تهران می‌گوید به برجام پایبند است چون نیازمند برداشته شدن تحریم‌هاست. با اینحال برخی توانایی های هسته ای خود را نگه داشته است.

با این حال او گفت، با توافق هسته ای، ایران زمان طولانی تری نیاز دارد تا به سلاح هسته ای دست یابد.

مدیر اطلاعات ملی آمریکا افزود توافق همچنین شفافیت درباره فعالیت هسته ای ایران را افزایش داده است. با این حال ایالات متحده نمی داند اگر ایران ناگهان تصمیم بگیرد که بمب اتمی بسازد.

حضور نظامی ایران در کشورهای منطقه منطقه از جمله اعزام چند هزار جنگجو تحت فرماندهی سپاه پاسداران به یمن، سوریه و عراق از دیگر موارد طرح شده توسط آقای کوتز بود.

ریاست کمیته منتخب اطلاعاتی سنا را ریچارد بر جمهوری‌خواه و مارک وارنر دموکرات برعهده دارند و پس از گزارش‌های اولیه، جلسه از حالت عمومی خارج و به شکل محرمانه ادامه پیدا کرد.

پخش کامل سخنان دنیل کوتز مدیر اطلاعات ملی آمریکا با ترجمه (از دقیقه ۲۱)

XS
SM
MD
LG