لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

وزارت خارجه آمریکا: رابرت مالی برای گفت‌و‌گو در مورد ایران به اسرائيل و چند کشور دیگر خاورمیانه می‌رود


رابرت مالی - آرشیو
رابرت مالی - آرشیو

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران از روز پنجشبه یازدهم نوامبر تا بیستم همین ماه برای گفت‌و‌گو با مقامات ارشد کشورهای خاورمیانه، به منطقه سفر می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که فرستاده ویژه امور ایران، در این سفر ریاست یک گروه از مقامات مختلف آمریکایی و روسای سازمان‌های مختلف را برعهده دارد.

آقای مالی این سفر را پیش از زمان اعلام شده برای از سرگیری مذاکرات احیای توافق برجام با ایران انجام می‌دهد. قرار است مذاکرات پس از چندین ماه خودداری تهران از بازگشت به میز مذاکرات، ۲۹ نوامبر در وین از سر گرفته شود.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رابرت مالی به کشورهای امارات متحده عربی، اسرائیل، عربستان سعودی و بحرین سفر می‌کند و با شرکای آمریکا «مشورت» خواهد کرد و در یک رشته دیدارهای منطقه‌ای شرکت می‌کند.

این کشورها نسبت به برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا که در روز سفر رابرت مالی به خاورمیانه صادر شده، می ‌گوید او رویکردهای ایالات متحده را در مورد طیف وسیعی از نگرانی‌های مرتبط با ایران، از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن کشور در منطقه و همچنین هفتمین دور آتی مذاکرات در مورد بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برجام را با این کشورها هماهنگ می‌کند.

XS
SM
MD
LG