لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

جمهوری اسلامی ایران خواستار لغو همه تحریم‌ها و دادن تضمین توسط آمریکا شد


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه

در حالیکه تا چند هفته دیگر قرار است مذاکرات هسته‌ای ایران در اتریش از سر گرفته شود، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید اگر آمریکا قصد پیوستن به مذاکرات را دارد، باید همه تحریم‌ها را لغو کند و تضمین بدهد.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۱۷ آبان، در جلسه خبری هفتگی در واکنش به اظهارات جیک سالیوان سه شرط ارائه کرد و گفت که ایالات متحده برای بازگشت به برجام «باید بپذیرد مقصر وضعیت فعلی است»، همه تحریم‌ها را «یک‌جا به صورت موثر بردارد»، و تضمین بدهد که «هیچ دولتی در آمریکا دوباره این شرایط را تکرار نخواهد کرد.»

ایالات متحده بارها گفته که اگر ایران به تعهدات کامل خود در برجام بازگردد، آمریکا نیز ضمن برداشتن تحریم‌ها، به برجام باز می‌گردد.

از سوی دیگر، این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی بیان می‌شود که روز جمعه هفده نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای به کاخ سفید خواستار توقف مذاکرات هسته‌ای دولت جو بایدن با ایران شدند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه ۱۰ آبان در مورد برجام و مذاکرات احیای آن گفته بود که اولویت فوری برای ایالات متحده اجرای محدودیت‌هایی است که این توافق بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع کرده بود.

آقای سالیوان تأکید کرده بود «رویکرد ما تلاش برای بازگشت به رعایت متقابل برجام است که معنای آن، تمرکز بر مجموعه‌ای از مسائل و سپس استفاده از آن‌ها به عنوان مبنایی برای رسیدگی به طیف کاملی از نگرانی‌های‌مان در مورد ایران، از جمله برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای، است. ولی اولویت فوری، بازگرداندن محدودیت‌های هسته‌ای است. چرا که وقتی آن را انجام دهیم، در موقعیت بهتری برای مقابله با مابقی آن خواهیم بود.»

ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن پرزیدنت بایدن مذاکرات غیرمستقیمی را در وین اتریش آغاز کردند اما در اواخر دولت حسن روحانی این مذاکرات تعلیق شد.

XS
SM
MD
LG