لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۲

رئیس جمهوری کلمبیا در اسرائیل: ایران نباید به یک کشور دارای تسلیحات هسته‌ای تبدیل شود


رئیس جمهوری کلمبیا (چپ) در کنار نخست وزیر اسرائیل
رئیس جمهوری کلمبیا (چپ) در کنار نخست وزیر اسرائیل

رئیس جمهوری کلمبیا که برای نخستین بار از اسرائیل دیدار کرد، به روزنامه هاآرتص درباره افزایش غنی سازی توسط ایران گفت که اجازه غنی‌سازی بیشتر را نمی‌دهیم.

کلمبیا به تازگی عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است. «ایوان دوکه» رئیس‌جمهور کلمبیا با اشاره به اقدامات ایران گفت: ما در شورا به روشنی گفته‌ایم که عدم صدور مجوز برای غنی‌سازی بیشتر اورانیوم و ایجاد زرادخانه‌های هسته‌ای را وظیفه خود می‌دانیم.

رئیس‌جمهور کلمبیا با اشاره به اینکه «ما باید از پیشرفت‌های بیشتر تسلیحات اتمی در جهان جلوگیری کنیم»،‌ تاکید کرد که ایران نباید به یک کشور دارای تسلیحات هسته‌ای تبدیل شود.

ایران می‌گوید برنامه صلح آمیز هسته‌ای دارد. اما اسرائیل چند سال پیش اسنادی را منتشر کرد که می‌گوید این اسناد، قصد جمهوری اسلامی برای تولید سلاح هسته‌ای را فاش می‌کند.

ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در سال ۱۳۹۴ توافق هسته‌ای را امضا کردند. کمی بعد آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ از این توافق خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را بازگرداند. تهران نیز برخی از تعهدات خود در برجام را لغو کرد. با روی کار آمدن جو بایدن، او گفت که اگر ایران به طور کامل به تعهدات برجام باز گردد، او تحریم‌های هسته‌ای را بر می‌دارد اما تهران می‌گوید تا آمریکا تحریم‌ها را بر ندارد، به تعهدات کامل برجام باز نمی‌گردد.

روز دوشنبه رئیس جمهوری کلمبیا با مقامات اسرائیل دیدار کرد.

ایوان دوکه در گفتگو با روزنامه اسرائیلی هممچنین به حزب الله لبنان به عنوان یک گروه تروریستی اشاره کرد و گفت که ایران نباید با گروههای تروریستی رابطه داشته باشد. او گفت که کلمبیا، حزب الله را در لیست گروه‌های تروریستی خود قرار داده و فعالیت‌های این گروه را محکوم می‌کند.

آقای دوکه همچنین با اشاره به روابط دیپلماتیک «بسیار طولانی» با ایران گفت که هیچ‌ کشوری نمی‌تواند با گروههایی که تروریستی هستند، رابطه داشته باشد.

آمریکا و برخی کشورهای غربی، حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی می‌دانند اما این گروه از حمایت مستقیم جمهوری اسلامی ایران برخوردار است. آمریکا و کشورهای اروپایی می‌گویند ایران با حمایت از گروه‌هایی مانند حزب الله، موجب بی‌ثبات سازی در خاورمیانه است.

XS
SM
MD
LG