لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۲

درخواست شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه از کاخ سفید برای توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران


پرچم ایالات متحده در حال اهتزاز در برابر ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
پرچم ایالات متحده در حال اهتزاز در برابر ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

در پی حمله پهپادی به پایگاه نیروهای آمریکایی در سوریه شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای به کاخ سفید خواستار توقف مذاکرات هسته ای دولت جو بایدن با ایران شدند.

هفده قانون‌‌گذار جمهوری‌خواه آمریکا به رهبری برایان استیل، از ایالت ویسکانسین، نامه به کاخ سفید درباره خروج از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام را امضا کرده‌اند.

آقای استیل روز جمعه ۱۴ آبان متن این نامه را در سایت رسمی خود منتشر کرده که می‌گوید این نمایندگان کنگره نسبت به حمله پهپادی ۲۰ اکتبر ایران به پایگاه نیروهای آمریکایی در سوریه نگرانی دارند و خواستار پاسخگویی از سوی دولت بایدن درباره این حمله هستند.

این نامه در ادامه می‌افزاید بنابر گزارش ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، حمله پهپادی اخیر ایران به پایگاه تنف در سوریه که میزبان ۲۰۰ نیروی نظامی آمریکا است، «عامدانه و هماهنگ» بوده است.


قانون‌گذاران آمریکایی در ادامه گفته‌اند در حالی که ایران حملات خود به نیروها و متحدان آمریکا در خاورمیانه را ادامه می‌دهد و در حال افزایش فعالیت‌های هسته‌ای خود است، این تهدیدات ادامه دارد و دولت بایدن با لغو تحریم‌ها، توانایی آمریکا برای مبارزه با حکومت ایران را تضعیف می‌کند.

این نامه در ادامه می‌افزاید بنابر گزارش ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، حمله پهپادی اخیر ایران به پایگاه تنف در سوریه که میزبان ۲۰۰ نیروی نظامی آمریکا است، «عامدانه و هماهنگ» بوده است.

گزارش‌ها حاکی است که این حملات هیچ کشته یا مجروحی بر جا نگذاشته است.

امضا کنندگان این نامه می‌گویند در حالی که تنش‌ها در خاورمیانه در سطح بالایی است، ادامه مذاکرات لغو تحریم‌های ایران و گفت‌وگو با حکومتی که بزرگترین حامی مالی تروریسیم و حمله‌کننده به نیروهای آمریکایی است، ارسال «پیامی خطرناک» به دوستان و دشمنان واشنگتن است و حمله اخیر نشان می‌دهد که دولت آمریکا در تنظیم اولویت‌های خود دچار مشکل است.

در همین حال، میخاییل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، در توییتی در واکنش به اظهارات اخیر برخی از مقامات و رسانه‌های ایران مبنی بر این که فرانسه می‌خواهد در مذاکرات احیای برجام نقش «پلیس بد» را بازی کند، گفت: «من مطمئنم که هیچ یک از شرکت‌کنندگان به تنهایی در مذاکرات وین کاری نخواهند کرد که مذاکرات درباره برجام را از مسیر خود خارج کند.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز یکشنبه ٩ آبان در کنفرانس خبری نشست گروه ٢٠ در رم، پایتخت ایتالیا، گفت «دیپلماسی» بهترین گزینه برای رسیدگی به آن است و ایران باید با «حسن نیت» به مذاکرات بازگردد. وی در ادامه افزود ایالات متحده به اقدامات ایران در منطقه پاسخ خواهد داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، نیز صبح یکشنبه ٩ آبان در دو مصاحبه تلویزیونی با شبکه‌های خبری سی‌ان‌ان و سی‌بی‌اس، ضمن تاکید بر دیپلماسی به عنوان بهترین راه‌حل برای برنامه هسته‌ای ایران گفت، در صورت عدم بازگشت ایران به مذاکرات «تمام گزینه‌ها روی میز است.»

آقای سالیوان روز دوشنبه ۱۰ آبان در جریان سفر به گلاسکو به خبرنگاران همراه گفته بود رویکرد ایالات متحده در قبال برنامه هسته‌ای ایران «بازگشت به رعایت متقابل برجام» است.

ایران و آمریکا تا پیش از توقف مذاکرات در خرداد ماه، شش دور مذاکره غیرمستقیم در وین پایتخت اتریش، با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور دیگر اعضای برجام، برای بازگشت دوجانبه به پیروی کامل از این توافق داشته‌اند.

ایران و اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گذشته اعلام کردند برای از سرگیری این مذاکرات در تاریخ ۲۹ نوامبر (۸ آذر) به توافق رسیده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از این خبر، تاکید کرد مذاکرات باید از همان جایی که متوقف شده است از سرگرفته شود.

XS
SM
MD
LG