لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۵

مایک پمپئو در قطر خواهان کم کردن اختلاف بین کشورهای حوزه خلیج فارس شد


مایک پمپئو، وزیرخارجه ایالات متحده به کشورهای خاورمیانه سفر کرده است.
مایک پمپئو، وزیرخارجه ایالات متحده به کشورهای خاورمیانه سفر کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده عنوان کرد که تحریم دو جانبه قطر با چهار متحد آمریکا در منطقه طولانی شده است.

مایک پومپئو روز یکشنبه ۲۳ دی‌ماه در ادامه سفر خود به خاورمیانه و در یک نشست خبری در قطر، عنوان گفت: ما وقتی که با هم کار می کنیم قدرتمند خواهیم بود. وقتی که چالش‌های مشترک داریم این اختلافات هرگز مفید نخواهد بود.وجود شورای همکاری خلیج فارس که متحد باشد برای ائتلاف استراتژیک خاورمیانه ضروری است.

بحرین، مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در ماه ژوئن سال گذشته تحریم قطر را آغاز کردند و ادعا کردند که گروه های افراطی در قطر سرمایه گذاری می‌کنند و این کشور روابط بسیار خوبی با ایران دارد. این در شرایطی است که قطر مدت هاست این اتهامات را رد کرده است.

همچنین وزیر خارجه آمریکا از امضاء قراردادی با قطر درباره گسترش پایگاه هوایی العدید خبر داده است. در حال حاضر پایگاه هوایی العدید که مقر فرماندی مرکزی ایالات متحده در منطقه است حدود ۱۰ هزار نیروی آمریکایی دارد.

اما مایک پمپئو در سفر بعدی خود به عربستان می رود.

روابط بین ریاض و اشنگتن بعد از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، ادامه دارد.

پیش از این پمپئو در پاسخ به این پرسش که عربستان سعودی برای ائتلاف علیه جمهوری اسلامی ایران مهم است ولی در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی باید پاسخگو باشد، گفت: «بگذارید تصریح کنم که دولت آمریکا مستقیم و صریح گفته این پرونده قتل، کاری شنیع و اقدامی تبهکارانه است و ما تلاش می‌کنیم تمامی مقصرها معرفی و تحت رسیدگی قرار گیرند. ما بر این موضع اصرار داریم و آن را دنبال می‌کنیم. حتی چند شخص حقیقی را هم در این مورد تحریم کرده‌ایم.»

وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «ولی بخشی از سفر فعلی من به خاورمیانه از جمله عربستان سعودی هدفش همکاری با متحدان برای امنیت بیشتر آمریکا است. این بخشی از همکاری استراتژیک و مهم برای نابودسازی ریشه تروریسم از منطقه و آمریکا است. ما ولی اطمینان حاصل می‌‌کنیم تمامی کسانی که در قتل خاشقجی دست داشته‌اند، مسئول نگه داشته شوند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG