لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

آلن ایر در برنامه ویژه صدای آمریکا: تفاهم پیش از پایان مارس حتمی نیست


آلن ایر در برنامه ویژه صدای آمریکا: مذاکرات لوزان جدی و حرفه‌ای است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه در برنامه ویژه بخش فارسی صدای آمریکا، با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک هیات‌های مذاکره کننده حاضر در لوزان سوئیس برای رسیدن به تفاهم سیاسی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، گفت نباید تصور کنیم که حتماً تا پایان مارس به یک تفاهم خواهیم رسید.

آلن ایر، که همراه برخی از کارشناسان و تحلیلگران ایرانی و آمریکایی برای بررسی تبعات نتیجه مذاکرات اتمی جاری بین ایران و شش قدرت جهانی در این برنامه حضور داشت، همچنین افزود در مذاکرات پیشرفت داشته‌ایم؛ اختلافات کم شده، اما هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

وی در ادامه با تاکید بر این که برای رسیدن به نتیجه باید بر سر تمامی موارد مورد بحث توافق کنیم، گفت «نزدیک شدن به راه حل کافی نیست ... و نباید تصور کرد که حتماً به یک توافق یا تفاهم خواهیم رسید تا پایان ماه مارس. این امکان‌پذیر است، و تلاش می‌کنیم به نتیجه برسیم؛ ولی هنوز نرسیده‌ایم.»

گفتگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی روز یکشنبه نیز با دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف همتای ایرانی او، و همچون دیدارهای قبلی با حضور معاونان وزرای خارجه دو کشور، وزیر انرژی آمریکا و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در هتل بوریواژ شهر لوزان در سوئیس ادامه یافت.

کمتر از سه روز به ضرب الاجل پایان مارس باقی مانده و هرچند از محتوای این مذاکرات، همچون روال توافق شده قبلی، خبری منتشر نشده است، اما ورود وزیران خارجه دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ به لوزان طی دیروز و امروز، نشان از آن دارد که این گفتگوها به مرحله حساسی رسیده است.

ایران و قدرت های جهانی تا روز سه‌شنبه ۱۱ فروردین ماه فرصت دارند بر سر چارچوب یک توافق جامع هسته‌ای، که از آن به عنوان تفاهم یا توافق سیاسی نیز یاد می‌شود، به توافق برسند.

XS
SM
MD
LG