لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

عراقچی در لوزان: بعید است تا پایان دوشنبه به تفاهم برسیم


عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد هیات مذاکرات کننده هسته ای ایران
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد هیات مذاکرات کننده هسته ای ایران

در پی گزارش‌هایی در روز دوشنبه از سوی برخی رسانه‌های خارجی از آغاز نگارش یک توافقنامه و تصویب آن تا فردا، معاون وزیر امور خارجه ایران این گزارش را کرد و گفت بعید است دو طرف بتوانند تا پایان دوشنبه به یک تفاهم سیاسی برسند.

عباس عراقچی در گفتگو با خبرنگاران حاضر در محل برگزاری مذاکرات اتمی نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی جهانی عضو گروه ۱+۵ در لوزان سوئیس، با بیان این که «هیچ سند سیاسی در کار نیست،» گفت شخصا فکر می‌کنم رسیدن به تفاهم تا پایان امروز چندان محتمل نباشد.

آخرین دور گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی، پیش از پایان ضرب الاجل پایان ماه مارس (سه شنبه یازدهم فروردین ماه) از روز پنجشنبه با دیدار وزیران خارجه ایالات متحده و ایران آغاز شد و با پیوستن تدریجی وزیران خارجه دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ به لوزان، این مذاکرات وارد مرحله‌ای حساس شد و روز دوشنبه نیز ادامه یافت.

در حالی که طبق توافق طرفین، محتوای این مذاکرات تا رسیدن به توافق جامع و نهایی محرمانه نخواهد ماند، برخی رسانه‌ها در گزارش‌هایی از قول «منابع آگاه» به موارد اختلاف در این دور از مذاکرات، و همینطور برخی ایده‌های مطرح شده اشاره کرده‌اند، که مقام‌های دو طرف آنها را رد کرده‌اند.

طرفین گفتگوها می‌گویند اخبار این مذاکرات تنها از طریق کانال‌های رسمی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت، نه از طریق «منابع آگاه». تهران علاوه بر این، می‌گوید این اخبار «فضاسازی» طرف غربی است.

XS
SM
MD
LG