لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

وندی شرمن برای مذاکره با هیئت ایرانی به ژنو می رود


عکس ارشیوی از وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا پس از دریافت جایزه «هدایت ممتاز دیپلماسی»دانشگاه جرج تاون - ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد، وندی شرمن معاون وزیر خارجه سرپرستی هیات آمریکایی که چند روز دیگر در شهر ژنو سوئیس با مقامات ایرانی بر سر برنامه هسته‌ای تهران گفتگو می‌کند، را بر عهده خواهد داشت.

مذاکرات جدید ایران و شش قدرت جهانی، روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۱۵ و ۱۶ دسامبر (۲۴ و ۲۵ آذر ماه) برگزار خواهد شد و هم‌چنین روز چهارشنبه نیز مذاکرات در سطح معاون وزیر ادامه خواهد یافت.

این نخستین دور از مرحله جدید گفتگوهای ایران و گروه ۱+۵ است که پس از پایان مذاکرات در سوم آذر ماه در شهر وین اتریش و عدم دستیابی به توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران است که در طول مهلت مقرر صورت می‌گیرد. در آخرین دور مذاکرات دو طرف توافق کردند گفتگوها را برای هفت ماه دیگر تمدید کنند.

معاون وزیر امور خارجه ایران نیز روز گذشته گفته بود دور بعدی مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، روز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه در ژنو برگزار خواهد شد و از دو روز پیش از آن نیز مذاکرات دوجانبه آغاز می‌شود.

عباس عراقچی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری ایرنا هم‌چنین گفت، قرار است تیم مذاکره‌کننده ایران مذاکرات دوجانبه‌ای با هیات آمریکایی و نیز سایر هیات ها در ژنو داشته باشد.

ایالات متحده و هم‌پیمانان آن به برنامه هسته‌ای ایران با تردید نگاه می‌کنند و می‌گویند تهران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز درصدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای بوده است. در حالی که ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید برنامه هسته‌ای این کشور صلح آمیز است.

ایران و شش قدرت جهانی گفتگوهای خود را از اواسط سال گذشته و پس از روی کار آمدن دولت معتدل حسن روحانی، پس از یک دوره رکود چند ساله، از سر گرفتند و ۳ آذر ۱۳۹۳ در ژنو به یک توافق موقت دست یافتند، که بر مبنای آن بخش‌هایی از فعالیت‌های اتمی ایران در ازای کاهش بخشی از تحریم‌ها محدود می‌شد.

دو طرف تاکنون دو بار مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع برای رفع نگرانی‌های جامعه جهانی از برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها اعمال شده علیه آن کشور را تمدید کرده‌اند. با پایان یافتن دومین مهلت مقرر در روز سوم آذر ماه، طرفین پایان ۹ تیر ۱۳۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) را به عنوان ضرب‌الاجل جدید انتخاب کردند.

بر اساس این توافق، در چهار ماه نخست این دوره هفت ماهه، دو طرف باید به یک توافق سیاسی یا کلی دست یابند و در طول سه ماه بعد از آن، کار مکتوب کردن جزئیات آن تفاهم را به پایان برسانند.

XS
SM
MD
LG