لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۲

اتحادیه اروپا: کاترین اشتون در گفتگوهای اتمی با ایران باقی خواهد ماند


کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه ۱+۵ (وسط)، جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران - وین ۲۳ مهر ۱۳۹۳

اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد کاترین اشتون مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که در سال‌های اخیر به عنوان نماینده کشورهای عضو گروه ۱+۵ در گفتگوهای هسته‌ای با ایران شرکت داشته است، همچنان به عنوان مشاور ویژه آن اتحادیه در این مذاکرات حضور خواهد داشت.

مسئولیت این سیاستمدار ۵۸ ساله بریتانیایی در مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخر ماه اکتبر (۹ آبان ماه) به پایان رسید و فدریکا موگرینی، دیپلمات ۴۱ ساله ایتالیایی که در زمستان سال گذشته به وزارت امور خارجه ایتالیا رسیده بود، رسماً جانشین او شد.

با این حال خانم اشتون اعلام نمود به ایفای نقش خود در مذاکرات اتمی با ایران تا پایان مهلت مقرر ادامه خواهد داد. ایران و شش قدرت جهانی قرار بود تا سوم آذر ماه (۲۴ نوامبر) به یک توافق جامع هسته‌ای برسند، که با عدم حصول توافق، این مذاکرات برای یک دوره هفت ماهه دیگر، یعنی تا ۹ تیر ماه سال آینده (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵)، تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا در بیانیه امروز خود اعلام کرد «برای اطمینان از تداوم گفتگوها، که نیازمند تعهدی تمام عیار است، کاترین اشتون به کمک و تسهیل مذاکرات (بین گروه ۱+۵ و ایران) ادامه خواهد داد.»

خبرگزاری رویترز اواخر اردیبهشت ماه در گزارش دیگری، با اشاره به پایان مأموریت خانم اشتون و تحلیل آینده مذاکرات اتمی غرب با ایران نوشت، هرچند واقعیت آن است که این آمریکا و ایران هستند که تعیین می‌کنند توافقی صورت بگیرد یا نه، اما هدایت گفتگوها توسط خانم اشتون، مورد تحسین بوده است.

XS
SM
MD
LG