لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

کاخ سفید: آمریکا آماده مذاکره بر اساس احترام متقابل است


جاش ارنست جانشین سخنگوی کاخ سفید
جاش ارنست جانشین سخنگوی کاخ سفید
به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت اگر ایران مایل باشد نشان دهد که برنامه اتمی اش مقاصد صلحجویانه را دنبال می کند؛ ایالات متحده آماده مذاکره «براساس احترام متقابل» با ایران است.

جاش ارنست جانشین سخنگوی کاخ سفید در هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما در مواردی با ایرانیان تعامل کرده ایم، و به گفتگوهای خود بر اساس احترام متقابل ادامه می دهیم.»

آقای ارنست افزود: جریان آن گفتگوها فرصتی برای ایرانیها خواهد بود که با عمل خود جدیتشان را نشان دهند که در این راه می کوشند.

در این مصاحبه از آقای ارنست درباره گزارش نیویورک تایمز که ایران خواهان آن است که به موضوع برنامه اتمی اش سریعاً رسیدگی شود و به تحریمها خاتمه داده شود گفت: ما در چند هفته گذشته تعدادی از نظرات را از رژیم ایران شنیده ایم. ما به نظراتی که نشان از آمادگی ایران برای تعامل سازنده با جامعه بین المللی دارد خوشامد می گوییم. اما واقعیت این است که این جا عمل تعیین کننده است.

وی در مورد تحریمهای اعمال شده بر ایران گفت: دلایل تحریم ها روشن است. ایرانیها نمی خواستند به تعهداتشان درباره برنامه اتمی شان در قبال جامعه بین المللی عمل کنند، پس حلقه «این تحریمها بر رژیم ایران تنگ تر شد، و آنها را از جامعه بین المللی منزوی کرد و تاثیر زیادی بر اقتصاد آنها گذاشت» و این فشارها باعث شد که به میز معامله بازگردند.

آقای ارنست افزود که آمریکا برای تعامل با ایران بر اساس احترام متقابل آماده است و افزود: وقتی اوباما به کاخ سفید رفت، جامعه بین المللی درباره چگونگی درگیر شدن با تهدید اتمی ایران دچار تشتت بود، ولی با رهبری رئیس جمهوری، جامعه بین المللی اکنون جبهه مشترکی برای چگونگی معامله با ایران ایجاد کرده است.

جانشین سخنگوی کاخ سفید درباره گفتگوهای ایران با جامعه جهانی گفت: در جریان این گفتگوها ایرانی ها فرصت خواهند داشت نشان دهند آماده اند به قولهایشان وفا کنند و به جامعه بین المللی ثابت کنند که برنامه اتمی ان منحصراً مقاصد صلحجویانه را دنبال می کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هر دو هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل حضور خواهد داشت و سخنرانی می کنند. کاخ سفید می گوید ممکن است در نیویورک فرصتی برای دیدار بین دو رهبر پیش بیاید.
XS
SM
MD
LG