لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

برنامه ای برای دیدار اوباما و روحانی وجود ندارد


مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ارتباط مستقیم میان روسای جمهوری ایران و آمریکا را تایید کرد و گفت میان پرزیدنت اوباما و حسن روحانی نامه رد و بدل شده است. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در واکنش ابراز امیدواری کرد دولت جدید ایران به طور اساسی برای حل صلح آمیز مساله اتمی ایران عمل کند، و افزود آمریکا برای رفع نگرانی جامعه بین المللی از برنامه اتمی ایران، آماده تعامل دیپلماتیک با آن کشور است. شهلا آراسته از بخش فارسی صدای آمریکا گزارش زیرا را در این زمینه فراهم کرده است:

روابط رسمی دیپلماتیک آمریکا و ایران از سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۸ خورشیدی) قطع شده است، ولی مقامات هر دو کشور گفته اند آماده گفتگوهای مستقیم برای یافتن راه حل دیپلماتیک، به منظور پایان دادن به اختلاف برسر برنامه اتمی ایران هستند. برنامه اتمی ایران موجب اعمال تحریمهای سخت اقتصادی علیه ایران شده است.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه گفت پرزیدنت اوباما در نامه ای انتخاب حسن روحانی را به ریاست جمهوری تبریک گفته و حسن روحانی به نوبه خود به رئیس جمهوری آمریکا پاسخ گفته است.
خانم افخم که در جمع خبرنگاران صحبت می کرد گفت هیچ گونه برنامه ملاقات با مقامات آمریکایی در برنامه سفر حسن روحانی به نیویورک - برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل - گنجانیده نشده، ولی اضافه کرد «البته چنانچه در چارچوب ۵+۱ روند کار به سمتی پیش رود که دیداری تنظیم شود ، این کار در آن چارچوب صورت می گیرد.»

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در برابر سوال صدای آمریکا در ارتباط با تاثیر سخنرانی هفته پیش آقای اوباما و بیانیه آمریکا در جلسه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین در ارتباط با خوش بینی نسبت به دیپلماسی با ایران گفت: «ما امیدواریم دولت جدید ایران به طور اساسی در مسیر یک راه حل صلح آمیز حرکت کند و به طور کامل نگرانی جامعه بین المللی درباره برنامه اتمی آن کشور را رفع کند.»
آقای کارنی گفت ما کماکان آماده وارد شدن به راه حل دیپلماتیک با دولت روحانی بر اساس احترام متقابل هستیم ولی سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد عملکرد مهم تر از حرف است: «عمل مهمتر از حرف است و همیشه این طور بوده که ما برای دستیابی به راه حل صلح آمیز آماده هستیم، با گروه ۵+۱ و یا بطور دوجانبه عمل کنیم. ولی همزمان روشن کرده ایم که ایران در انجام تعهداتش تحت قطعنامه بین المللی ناموفق بوده و ضروری است که به یک شیوه قابل تائید، برنامه سلاح اتمی خود را کنار بگذارد.»

رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی تبادل نامه میان خود و حسن روحانی را تائید کرد و این دو رئیس جمهوری هفته آینده در یک روز در اجلاس عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهند کرد. ولی هیچ برنامه ای در حال حاضر برای دیدار آنها طرح ریزی نشده است.
XS
SM
MD
LG