لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

اوباما علاقه رهبر ایران به مذاکره را می آزماید


باراک اوباما: فرصتی برای دیپلماسی پیش آمده و من امیدوارم ایرانی ها [مقامهای ایران] از این موقعیت استفاده کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه گفت به نظر می رسد رئیس جمهوری جدید ایران قصد آغاز مذاکره با ایالات متحده را دارد و او(اوباما) می خواهد این موضوع را بیازماید.

این سخنان آقای اوباما در مصاحبه با شبکه اسپانیایی زبان «تله موندو»، نشان می دهد که رئیس جمهوری آمریکا علاقه مند است بعد از تعامل دیپلماتیک بر سر بحران سلاح های شیمیایی سوریه به تعامل دیپلماتیک دیگری بپردازد که در نتیجه آن اطمینان یابد ایران سلاح اتمی تولید نخواهد کرد.

باراک اوباما هفته گذشته فاش کرد که میان او و روحانی نامه رد و بدل شده است. هر دو رهبر هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی خواهند کرد، اگرچه مقامهای کاخ سفید می گویند برنامه ای برای دیدار آن دو وجود ندارد.

آقای اوباما گفت: «فرصتی برای دیپلماسی پیش آمده و من امیدوارم ایرانی ها[مقام های ایران] از این موقعیت استفاده کنند.»

اوباما در مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۸ گفته بود که می خواهد با ایران مذاکره کند ولی پیشرفتی در این زمینه به دست نیامد. تحریم های آمریکا و سازمان ملل به تدریج اقتصاد ایران را تضعیف کردند و همزمان فشار بیشتری بر ایران وارد آورده اند تا از فعالیت های اتمی خویش دست بردارد. ایران استفاده نظامی از برنامه اتمی اش را انکار می کند.

آقای اوباما به شبکه تله موندو گفت: «شواهدی وجود دارد که روحانی کسی است که قصد آغاز مذاکره با غرب و با آمریکا را دارد، به گونه ای که در گذشته شاهد آن نبوده ایم. و بنابراین، باید آن را آزمایش کنیم.»

از زمان انتخاب روحانی در ماه ژوئن به ریاست جمهوری ایران، مقامهای هر دو کشور نشانه های فزاینده ای از علاقه دو طرف به مذاکره و پایان دادن به بیش از یک دهه مناقشه اتمی میان طرفین بروز داده اند.
XS
SM
MD
LG