لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

جانشین فرمانده سپاه: اگر آمریکا تهدید کند، "بسیار خطرناک" خواهیم بود


حسین سلامی تهدید کرده که ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد.
حسین سلامی تهدید کرده که ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران می‌گوید که "دشمن" دیگری غیر از آمریکا وجود ندارد و سپاه می‌تواند برای آمریکا "بسیار خطرناک" باشد.

سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفت: "ما برای آمریکایی‌ها اگر بخواهند تهدید باشند، بسیار خطرناک هستیم و آنها این را می‌دانند. ما توسعه قدرت دریایی خود را برای غلبه بر قدر بزرگی چون آمریکا، آرایش و توسعه داده‌ایم، زیرا قدرت بزرگ و دشمن دیگری غیر از آمریکا نداریم، زیرا مابقی ظرفیت آن را ندارند."

این مقام ارشد نظامی همچنین هشدار داد: "به آمریکا، شرکا و متحدان منطقه‌ای‌اش هشدار می دهیم اگر بخواهند از ادبیات تهدید استفاده کنند و ما را تهدید کنند، از قانون عبور بی ضرر استفاده کرده و اجازه عبور و تردد هیچ کشتی و شناوری که بخواهد ما را تهدید کند، نمی‌دهیم."

اشاره آقای سلامی به کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها است که به کنوانسیون ۱۹۸۲ معروف است و به تعریف حقوق و تکالیف دولت‌ها در آب‌های بین‌المللی و دریاهای مجاور کشورها می‌پردازد.

بستن تنگه هرمز یکی از تهدیداتی است که به طور مکرر از سوی فرماندهان سپاه و طیفی از اصولگرایان تکرار شده است. این تهدید در دولت احمدی‌نژاد و در هنگام اجرای تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از سوی مقامات دولتی هم تکرار شد و تهدید کردند که اجازه صدور نفت از طریق تنگه هرمز را نخواهند داد.

مقامات آمریکایی در همان زمان به این تهدید واکنش نشان داده و نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد اجازه نخواهد داد رفت و آمد کشتی ها در تنگه هرمز مختل شود.

حسین سلامی همچنین "تنش‌زا" بودن ایران در منطقه را رد کرد و گفت: "آمریکایی‌ها هواپیمای ایرباس مسافربری ما را با موشک هدف قرار دادند و تمام سرنشینان آن را به شهادت رساندند، این یک رفتار غیرحرفه‌ای است و اگر ما غیرحرفه‌ای عمل می‌کردیم، یکی از تفنگداران دریایی آمریکا که در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۶ دستگیر شدند، زنده نمی‌ماند."

جانشین فرمانده کل سپاه بر ادامه مانورهای نظامی ایران در خلیج فارس تاکید کرد.

صحبت‌های این فرمانده نظامی پس از سخنرانی روز یکشنبه رهبر جمهوری اسلامی است که گفته بود باید مقابل دشمن قدرت نشان داد.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین گفته بود که مانورهای نظامی ایران در خلیج فارس به درخواست آمریکا متوقف نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG