لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۱

رابرت لوینسون؛ ماموری که از نه سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد


تا چند روز دیگر ۹ سال از ناپدید شدن رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف.بی.آی که حین انجام ماموریتی مخفی در جزیره کیش ناپدید شد، می گذرد. به همین مناسبت خانواده لوینسون مراسم راهپیمایی را در روز شنبه پیش رو (پانزده اسفند) ترتیب داده تا دولت های ایران و آمریکا را به همکاری برای آزادی او ترغیب کند.

جامعه ماموران ویژه سابق اف.بی.آی متولی این مراسم است و پیش بینی می شود که ماموران فعلی و سابق در راهپیمایی که در این مراسم پیش بینی شده شرکت کنند.

در راهپیمایی روز شنبه تد داچ، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا سخنرانی خواهد کرد.

او به نشریه "سان سنتینل" گفت: "می خواهیم اسم باب لوینسون در کانون هر بحثی که درباره ایران شکل می گیرد باشد. باید در کشورمان و متحدانمان در سراسر جهان و بخصوص به ایران یادآوری کنیم نگاه داشتن یک شهروند آمریکایی کاملا غیرقابل قبول است."

روز دوشنبه (۲۹ فوریه) قطعنامه پیشنهادی تد داچ در مجلس نمایندگان آمریکا مورد تصویب قرار گرفت.

این قطعنامه خواستار همکاری ایران در چارچوب یک "ژست انساندوستانه"، در روند بازگشت لوینسون به آمریکا می شود.

شهردار "کورال اسپرینگز" در فلوریدا که شهر اقامت لوینسون است، نیز ماه گذشته خطاب به ایران نامه نوشته و خواستار همکاری ایران درباره وضعیت لوینسون شده بود.

معاون شهردار کورال اسپرینگز به سان سنتینل گفت: "ما در زمینه سیاست خارجی کار چندانی از دستمان برنمی آید اما در سال انتخابات باید فشار را بیشتر کنیم. هرچقدر بیشتر به خانواده لوینسون در جلب توجه مردم به پرونده کمک کنیم بهتر است."

راهپیمایی روز شنبه برای مشارکت عموم آزاد است و قرار است از ساعت دو بعد از ظهر در مرکز کورال اسپرینگز آغاز شود.

کریستین همسر باب لوینسون می گوید "می خواهیم بر این نکته تاکید کنیم که او تنها گروگان آمریکایی است که زمانی چنین طولانی در زندان بوده و باید هر چه زودتر به خانه برگردد."

توافق اتمی میان ایران و غرب در ماه ژانویه منجر به آزادی چهار شهروند آمریکایی از زندان ایران شد و ایران پنجمین زندانی آمریکایی را نیز جداگانه آزاد کرد. آمریکا نیز در همین برنامه تبادل زندانی هفت ایرانی را آزاد کرد.

باب لوینسون در مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد.

برخی منابع خبری گفته اند که او در آن زمان برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سی.آی.ای کار می کرد و برای ارتباط با یک ضارب آمریکایی به عنوان یک منبع اطلاعاتی، به ایران سفر کرده بود.

خانواده لوینسون نیز پیشتر از مقامات ایالات متحده خواسته بودند تا به همکاری وی با سازمان سیا اذعان کنند.

خانواده لوینسون آخرین بار در آوریل ۲۰۱۰ مدرکی دال بر زنده بودن رابرت لوینسون دریافت کرد که یک نوار ویدئویی از او بود. در آوریل ۲۰۱۱ نیز چهار قطعه عکس از او به دست خانواده اش رسید.

خانواده لوینسون برای یافتن ردپایی از او به تهران سفر کرده و وکیلی را برای پیگیری پرونده او استخدام کردند.

اف.بی.آی، پلیس فدرال آمریکا برای لوینسون جایزه پنج میلیون دلاری تعیین کرده است.

سنای آمریکا نیز قطعنامه درخواست برای آزادی لوینسون را در تاریخ ۱۱ فوریه امسال تصویب کرده است.

XS
SM
MD
LG