لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

جنگ شدید در حاشیه تکریت ادامه دارد


پیشروی ارتش عراق در بازپس‌گیری تکریت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

جنگ شدید در حاشیه شهر تکریت در ۱۴۰ کیلومتری شمال غربی بغداد، زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق ادامه دارد. ارتش عراق با پشتیبانی شبه نظامیان شیعه تهاجم گسترده ای را برای باز پس گیری این شهر از پیکارجویان داعش آغاز کرده است.

مقام های عراقی می گویند طرحی را برای بازگشت ساکنان منطقه به اجرا خواهند گذاشت. اما ساکنان می خواهند ارتش کمک کند از منطقه فرار کنند.

پیشروی ارتش عراق با پشتیبانی شبه نظامیان شیعه برای پس گرفتن تکریت ادامه دارد. به گفته مقام های عراقی ارتش توانسته است منطقه ای در حدود ۱۰ کیلومتری تکریت را از نیروهای داعش پاکسازی کند.

فرمانده ارشد نظامی آمریکا گفت نیروهای عراقی شهر تکریت را از پیکارجویان «دولت اسلامی» (داعش) پس خواهند گرفت، اما چنین امری تنها به خاطر وجود حملات هوایی ائتلافِ تحت رهبری آمریکا روی خواهد داد.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا که به بغداد می رفت گفت تعداد نیروهای عراقی که با افراط گرایان می جنگند، بسیار زیاد بود. اما او گفت فکر نمی کند که اگر حملات هوایی تحت رهبری آمریکا اقدامات پیکارجویان داعش را کند نکرده بود عراقی ها می توانستند در تکریت شاهد پیشروی باشند.

نیروهای امنیتی عراق می گویند پیشروی به سمت تکریت آهسته است زیرا داعش مقاومت شدیدی از خود نشان می دهد. با این حال، مقام های ارشد نظامی آمریکا می گویند عراق در نبرد تکریت پیروز خواهد شد. ژنرال مارتین دمپسی گفت در صورت ادامه حملات هوایی آمریکا که بتواند نیروهای داعش را در مناطق دیگر درگیر کند، ارتش عراق و شبه نظامیان در نبرد تکریت پیروز خواهند شد. او گفت ۲۳ هزار شبه نظامی مورد حمایت ایران در جنگ تکریت شرکت دارند.

رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، حسن فیروز آبادی روز یکشنبه گفت ایران حضور نظامی در عراق ندارد و کمک تهران به عراق در حد مشاوره است. او علت حضور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق را آشنایی با شیوه های پیچیده جنگی خواند.

ژنرال دمپسی از سوی دیگر عقیده دارد جنگ تکریت شبیه جنگ های پیچیده ای نیست که در کتاب های آموزش نظامی دیده می شود، بلکه صرفاً حرکت مجموعه ای از نیروی انسانی، خودرو و تجهیزات است که به سمت دشمن یورش می برند.

داعش سال گذشته میلادی در یک پیشروی سریع و دور از انتظار، تکریت و موصل، دومین شهر بزرگ عراق را تصرف کرد. تحلیل گران می گویند نتیجه جنگ تکریت نشان خواهد آیا نیروهای عراقی می توانند، و یا به چه سرعتی می توانند، برای باز پس گیری موصل آماده شوند.

مسوولان عراقی می گویند در نزدیکی تکریت با مقاومت شدید پیکارجویان داعش روبرو شده اند، اما ژنرال دمپسی گفت شکست پیکارجویان تنها به زمان نیاز دارد.

در همین حال، جان کری، وزیرخارجه آمریکا روز شنبه در پاریس گفت عملیات تکریت را دولت عراق طراحی کرده و کنترل می کند.

او گفت قبائل سنی و شبه نظامیان شیعه، که برخی از آنها از ایران دستور می گیرند، به عراق در عملیات تصرف تکریت کمک می کنند.

آقای کری گفت این به این معنا نیست که اقدامات آمریکا با ایرانی ها هماهنگ می شود. او گفت آمریکا همچنان اقدامات ایران در یمن، لبنان و سوریه را محکوم می کند.

وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت اگر ایران شماری ازپیکار جویان داعش [نیروهای گروه دولت اسلامی] را روی زمین بکشد، و این منافع عراق و بقیه ما را برآورده سازد، ممکن است این به کمک کردن تعبیر شود. ولی معنایش این نیست که ما رفتار آنها را در مورد مسائل دیگری که در یمن، بیروت و دمشق انجام می دهند، قبول داریم.

ایران در لبنان طرفدار گروه تندرو حزب الله است و در سوریه از دولت بشار اسد حمایت می کند و در یمن به شورشیان حوثی کمک می کند.

در همین حال، بر اساس گزارش های روز شنبه، پیکارجویان داعش یک سایت باستانی دیگر، شهر هترا، در استان نینوا را ویران کردند. ساکنان شهر از شنیدن صداهای انفجار خبر دادند و گفتند شاهد بلدوزرهایی بودند که منطقه را ویران کرد.

XS
SM
MD
LG