لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۶

درآستانه چهلمین سالگرد گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران؛ نگاهی به گروگان‌های آمریکایی که اکنون در اسارت جمهوری اسلامی هستند


وزارت خارجه آمریکا درآستانه چهلمین سالگرد اشغال و گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران خواستار آزادی شهروندان آمریکایی شده است. در راستای خواستهای دوازده گانه آمریکا از مقامات تهران برای تغییر رفتارشان، مقامات آمریکا بارها از جمهوی اسلامی خواسته‌اند تا آمریکایی‌های دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

پیش از این و در دی ماه ۱۳۹۷ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در دو توئیت به مناسبت سالگرد آزادی گروگانهای آمریکایی از ایران، عکسی از آنها منتشر کرد و تلویحا گفت که گروگان گیری از همان ابتدا با تاریخ جمهوری اسلامی ایران عجین بوده است.

وزیر خارجه آمریکا در توئیت دیگری، علی خامنه ای، حسن روحانی و محمدجواد ظریف را مخاطب قرار داد و گفت آنها باید با آزادی فوری «باب لوینسون»، «ژئو وانگ»، «باقر و سیامک نمازی» و دیگر گروگانها، به «گروگانگیری و کارزار ترور» پایان دهند.

اکنون و در آستانه چهلمین سالگرد اشغال و گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران، نگاهی می‌اندازیم به شهروندان آمریکایی زندانی در ایران:

رابرت لوینسون

رابرت (باب) لوینسون، کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که بیش از ۱۲ سال پیش برای تحقیق درباره قاچاق سیگار به جزیره کیش سفر کرده بود، در ایران ناپدید شد. از آقای لوینسون در این سال‌ها بجز چند عکس و ویدئو که در محلی نامشخص گرفته شده و او را به شدت تکیده نشان می‌دهد، خبری به دست نیامده است. مقامات دولت آمریکا معتقدند جمهوری اسلامی اطلاعاتی درباره او دارد، اما ایران این موضوع را رد کرده است.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ویژه صدای آمریکا درباره رابرت لوینسون بروید.

سیامک و باقر نمازی

سیامک نمازی و پدر او باقر نمازی، دو شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار هستند که بیش از سه سال است که در ایران در زندان به سر می‌برند. سیامک نمازی، از مدیران یک شرکت بازرگانی نفتی، مهر ۱۳۹۴ بازداشت و به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. باقر نمازی نیز که چند ماه پس از بازداشت پسرش برای پیگیری وضعیت او به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد. او نیز با اتهام مشابه پسرش به ۱۰ سال زندان محکوم شد. باقر نمازی که در هنگام بازداشت ۸۰ سال داشت از بیماری قلبی رنج می برد.

ژیو وانگ

ژیو وانگ، شهروند آمریکایی متولد چین، دانش‌آموخته دانشگاه پرینستون، و دانشجوی دکترای تاریخ، مرداد ۱۳۹۵ در حالی که در سفری پژوهشی به تهران برای پروژه تحقیقاتی خود در مورد حکومتداری و دیوانسالاری در دوران قاجار بود، بازداشت شد. او یک سال پس از بازداشت به اتهام جاسوسی محاکمه و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

مایکل وایت

مایکل وایت، از سربازان پیشین ارتش آمریکا، دیگر آمریکایی زندانی در ایران است که از تابستان ۹۷ در زندان به سر می‌برد. او که برای دیدار با دوست دخترش به مشهد سفر کرده بود، پس از بازداشت بابت توهین به رهبر جمهوری اسلامی به ۲ سال و بابت انتشار عکسی خصوصی در اینستاگرام به ۱۰ سال زندان محکوم شد. مادر آقای وایت گفته او یک نجات یافته از سرطان است که تا پیش از سفر به ایران در حال درمان بوده و ماندن در زندان او را با خطر مرگ روبرو می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG